Bilgi yönetiminde liderlerin rolü: İzmir ve çevresindeki dört ve beş yıldızlı otellerde bir araştırma
The leader roles in knowledge management: A search of four and five stars hotels in Izmir provience
- Tez No: 333378
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMÜR N. TİMURCANDAY ÖZMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bilgi yönetimi; örgüt içinde bilginin paylaşılması, yaygınlaştırılması ve kullanılmasını yöneten, bilgiyi oluşturan ve yerleştiren bir süreçtir. Bilgi yönetimi, örgütlerin değişen koşullara uyum sağlamasını ve rakiplerine kıyasla rekabet güçlerini arttırmasını da içermektedir. Bu bağlamda konaklama işletmelerinin bilgi yönetimi uygulamaları ile çalışanlar, müşteri tercihleri ve hizmet prosedürleri hakkında doğru ve yeterli bilgiyi sağlamak yoluyla rekabet üstünlüğü elde etmeleri kolaylaşmaktadır. Diğer bir deyişle, bilgi yönetimi kavramının konaklama işletmelerinde uygulanması ile müşteriye sunulan hizmetin kalitesi ve örgütsel performans ve etkinliği artacaktır.Bilgi yönetiminden beklenen performans artışı, bilgilerin basitçe veri tabanında saklanmasından daha fazlasını gerektirmektedir. Söz konusu yararın gerçekleşebilmesi için, bilginin örgüt içinde dolaşabileceği ve performansı arttırabileceği yolların yaratılması ve bilgiden en etkin şekilde yararlanılması gerekmektedir.Bu doğrultuda konaklama işletmelerinin bilgi yönetimi uygulamalarına ve öncelikle örgütün bilgi varlıklarını harekete geçirerek bilgiden yarar sağlayabilecek liderlere ihtiyaçları vardır. Bilgi yönetiminde konaklama işletmelerinin başarısı, liderlerin değişime ayak uydurabilmeleri ve aynı zamanda liderlik özelliklerine sahip olmaları ile mümkün olabilmektedir.Bu araştırmanın teorik bölümünde, bilgi yönetiminde liderliğin rolleri ve önemi incelenmekte bu bağlamda konaklama işletmelerinde bilgi yönetiminin başarı ile uygulanmasında kullanılan yöntemler, liderlerin rolleri ve yetenekleri ile bilgi yönetiminin işletmeye sağlayabileceği yararlar ve birbirleri arasındaki ilişkiler üzerinde durulmaktadır.Uygulama bölümünde ise, İzmir ve çevresindeki dört ve beş yıldızlı konaklama işletmelerinde bilgi yönetimine nasıl bakıldığı ve bilgi yönetimi sürecinde liderlik rolleri ele alınmıştır. Bu bağlamda tartışma, sonuç ve öneriler bölümünde konaklama işletmelerinin bilgi yönetimi uygulamasını başarıyla nasıl uygulayabilecekleri ile değişkenler arasındaki ilişkiler yorumlanarak araştırma soruları irdelenmiştir.Yapılan analizler sonucunda, liderlerin örgüt içinde bilginin kullanımını ve paylaşımını kolaylaştırdıkları, bilgi yönetiminin sürdürülmesi ve uygulamasını destekledikleri sürece örgütlerde bilgi yönetiminin başarıya ulaşma olasılığının yüksek olduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca bilgi yönetiminin sürdürülmesi ve desteklenmesinin hem çalışanların performanslarını
Özet (Çeviri)
Knowledge management (KM) is the prosess to manage sharing, generalizing and using the knowledge and to constitute or dispose that knowledge. Knowledge management involves adaptation of organizations to the changing conditions and also increasing competitive power as against other competitors. In this regard, for the people working in hospitality sector with applications of KM, it is getting more easy to provide a competitive advantage by supplying proper and sufficient information about the customer needs and service procedures. In other words, with application of KM in hospitality sector, the customer service quality and at the end the organizational performance and its efficiency will increase.The performance increase that expected from knowledge management requires more than simply keeping knowledge on database. In order to have the mentioned benefits of this knowledge occur, it should be utilized from the ways that the knowledge can transport within the organization and its performance can be increased.Therefore; hospitality management needs the knowledge management practices and primarily the leaders who will mobilize the knowledge assests of the organization. Success of hospitality management in KM might be possible only if these leaders get adapted to the innovations and they meet the leadership qualifications.In this search, the role and importance of leadership in knowledge management is presented. In this regard, it is emphasized on the methods successfully used and the role of the leaders in knowledge managementIn application part, KM applications and leadership relations in 4 and 5 stars hotels in İzmir Provience is handled. In this regard, The susgestions are offered about how the KM can be applied as successfully and how it can be used as in compliant with strategy and vision of the hospitality managements.As a result of analyses; as long as the leaders simplify the use and distribution of the knowledge within the organization and support its application and sustainability, the possibility of success of KM in organizations is found to be high. In addition to this, it has been seen that; maintaining and supporting the knowledge management effects positively both personels?s