Wallace Stevens: The modernist as traditional
Wallace Stevens: Geleneksel modernist
  1. Tez No: 333390
  2. Yazar: HAKAN DİBEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİLSEN GÖKÇEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Wallace Stevens şiiri ve estetiği hemen hemen tümüyle, belirli bir soru etrafında inşa edilmiş merkezi bir modernist paradigmanın bünyesinde yer almaktadır: tükenmiş bir geleneğin temeli üzerinde bir şiir ve bir kültür nasıl yeniden oluşturulabilir? Yenileştirme adına, modernist yazarlar çoğu zaman çok eskinin, miyadı dolmuş olanın, harap olanın, dayanılmaz derecede antika ve tuhaf olanın sunuculuğunu yaparlar. Çok eski olan, Modernist yazının motivasyonunun bir parçasıdır. T. S. Eliot ve Harold Bloom'a göre, yeni bir yetenek, klasikler arasına ancak geçmişi, geleneği en etkili ve yerinde biçimde ihlal etmenin karmaşık dramını yaşayarak girebilir. Ancak uyumsuz olan uygundur. Her dönemde hissedilebilen bir yenileştirme, gelenekten kopma arzusu olarak modernizm, sanatta ve toplumsal yaşantıdaki en geleneksel kültürel güdülerden biridir. Gelenekle modernizm arasındaki ironik, yıkıcı ve şaşılacak biçimde muhafazakâr dialektik budur işte.Wallace Stevens yıkıcı biriydi, ve yıkıcı bir kişi olarak en geleneksel şairlerden biriydi. Stevens kendisi ve estetik projeleri için yer açmaya çalışan bir şairdi?radikal, anarşist bir şairdi?ve ayrıca Stevens kültürü oluşturup, onun devamlılığını mümkün kılan bir şairdi?sağlam bir muhafazakârdı, bir muhafızdı. Garip olan şu ki, radikalizmi muhafazakârlığından ayrılamaz.
Özet (Çeviri)
Wallace Stevens wrote poetry and theorized almost entirely within a major modernist paradigm built around the question: how does one remake a poetry, and a culture, on the grounds of an exhausted tradition? In the name of renovation, modernist writers frequently become purveyors of the archaic, the obsolete, the ruin, the insufferably quaint. The archaic is part of the motivation for modernist writing. According to T.S. Eliot and Harold Bloom, the fresh individual talent joins the canon only through the complicated drama of violating the past, the tradition, most effectively and properly. Only the misfit is befitting. As the timeless desire to innovate, to break with tradition, modernism is one of the most traditional cultural impulses in art and social life. Such is the ironic, destructive and oddly conservative dialectic of tradition and modernism.Wallace Stevens was a destructive character, and as a destructive character he is one of the most traditional poets. Stevens was a poet who cleared ground for himself and his aesthetic projects?he was a radical, anarchistic poet?and also a poet who made culture and its continuance possible?he was a staunch conservative, a conserver. The funny thing is, his very radicalism is part and parcel of his conservatism.