Franchise sözleşmesinin sona ermesi ve sonuçları
Termination of franchise agreement and its consequences
  1. Tez No: 333391
  2. Yazar: ZEYNEP TUZLU
  3. Danışmanlar: PROF. ORUÇ HAMİ ŞENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Franchise sözleşmesinin taraflarını franchise veren ve franchise alan oluşturmaktır. Bu sözleşme ile franchise veren, sahibi olduğu fikri ve sınai haklarını franchise alana kullandırmayı ve onu sistemine entegre etmeyi üstlenir. Franchise verenin geliştirdiği sistemi kullanan franchise alan, bunun karşılığı olarak sürümü destekleme ve bir ücret ödemekle yükümlüdür.Franchise sözleşmesi çerçeve ve karma bir sözleşmedir. Karma bir sözleşme olarak, franchise sözleşmesi farklı sözleşme tiplerine ait öğelerden oluşur. Hukuk sistemizde, franchise sözleşmesi ve sona ermesi ile ilgili yasal bir düzenleme mevcut değildir. Bu çalışmada, franchise sözleşmesinde yer alan diğer sözleşmelere ait unsurlar açısından bu sözleşmelere ait kıyasen uygulanması gereken yasal hükümler araştırılacaktır. Bu çalışmada, ayrıca doktrin ve mahkeme kararları da göz önüne alınarak hangi koşullarda franchise anlaşmasının sona ereceği incelenmektedir.Sürekli bir borç ilişkisi kuran franchise sözleşmesinin de, her borç ilişkisinin olduğu gibi bir sonu vardır. Bu sona ermenin gerek franchise alan gerekse franchise veren açısından çeşitli sonuçları olacaktır. Çalışmamızda son olarak, franchise sözleşmesinin sona ermesinin sonuçları değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
The franchise agreement is a settlement made between franchisor and franchisee. With this agreement franchisor is obliged to give permission to franchisee his industrial or intellectual property rights and to integrate him into his system. Franchisee, who uses the system which is developed by franchisor, accepts to support sales and pay a fee in return.Franchise agreement is a frame and combined agreement. As a combined agreement, franchise agreement is composed of different elements which belong to other contracts. In our legal system, there is no legislation concerning franchise agreement and termination of it. So, the current study searches, elements of the franchise agreement, in terms of other agreements to be applied by analogy to the legal provisions for the frachise contracts. The study also examines doctrine and court decisions, taking into consideration under which circumstances the franchise agreement expires.Franchise agreement caused a permanent relationship, but it also has its end. And this end has several effects for both the franchisor and the franchisee. Finally, our study evaluates consequences of its termination.