Analysis of Wallace Stevens' poetry via figure-ground perception
Wallace Stevens'ın şiirlerinin şekil-zemin algısı yoluyla bir incelemesi
  1. Tez No: 898665
  2. Yazar: HIVA RASHVANDHARANAKI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARDA ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Modernist edebiyatta Wallace Stevens'ın şiiri nesnelerin nasıl şeylere dönüştüğünün bir örneği olarak duruyor. Bill Brown bu kavramı ünlü Şey Teorisi makalesinde açıklıyor. Bu düşünceden yola çıkarak bu tür nesnelerin varlığı şairin dünya görüşünün bir aracı haline gelir. Bu nedenle bu tez, Stevens'ın şiirindeki nesneleri, şekil-zemin algısını tartışacak teknikleri kullanarak, onların rollerinin ikiliğini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu nesneler estetik unsurlar olarak dururken, onların aşırı mevcudiyeti ve dönüştürücü önemi aynı zamanda Stevens'ın tanrısallığı aradığı hayatın sıradan ve felsefi yönü arasında bir bağlantı kuruyor. Bu bağlamda şekil ve zemin teorisi uygulaması, şiir bağlamında nesnelerin önemini ve yan yana konumlarını anlamak için pratik bir araç olarak ortaya çıkmaktadır. Sonuç olarak şekil-zemin algısı, Stevens'ın dünya görüşünü nesnelerin kullanımını keşfetmeyle iç içe geçirerek felsefesinin gün yüzüne çıkmasına yardımcı olur.
Özet (Çeviri)
Within modernist literature, Wallace Stevens' poetry stands as an example of how objects become things. Bill Brown explains this notion in his well-known Thing Theory article. Drawing upon this notion, the presence of such objects becomes a vessel for the poet's worldview. Therefore, this thesis aims to analyze objects in Stevens' poetry, employing techniques to discuss figure-ground perception by revealing the duality of their roles. While these objects stand as aesthetic elements, their hyperpresence and transformative significance also establish a connection between the mundane and the philosophical aspect of life, through which Stevens seeks divinity. In this context, the figure and ground theory application emerges as a practical tool for understanding the significance of objects and their juxtaposition within the context of poems. Consequently, figüre-ground perception helps unearth Stevens' philosophy, intertwining his worldview with exploring the utilization of objects.