Piliç nugget ve piliç schnitzelde kütle maksimizasyonu üzerine deney tasarımı
Experiment design on mass maximization in chicken nuggets and chicken schnitzel
  1. Tez No: 1000477
  2. Yazar: BEYZA YENİLMEZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SABAHATTİN KEREM AYTULUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Gıda Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering, Food Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Gıda sektörü, küreselleşmenin etkisi ve teknolojinin hızlı gelişimi nedeniyle daha rekabetçi hale geliyor. Sonuç olarak, işletmeler ürün oluşturma süreçlerinde maliyet yönetimini ve kalite optimizasyonunu garanti altına almanın farklı yollarını arıyorlar. Bu çalışma, gıda sektöründe süreç iyileştirme, kalite artırma ve maliyet optimizasyonunun deneysel tasarım kullanılarak nasıl gerçekleştirilebileceğini incelemektedir. Tat, doku ve raf ömrü, deneysel tasarımın kullanımıyla geliştirilebilecek gıda ürünlerinin kalite özelliklerinden sadece birkaçıdır; deneysel tasarım, hataları azaltmak ve prosedürleri optimize etmek için sistematik bir yol sağlar. Vaka çalışmaları ve literatür incelemeleri aracılığıyla, çalışma gıda işinde deneysel tasarımın işlevini ve bu yaklaşımın prosedürlere nasıl entegre edilebileceğini araştırmaktadır. Gıda üretim süreçlerinde deneysel tasarımın uygulama prosedürleri, sonuçlara vurgu yapılarak, Taguchi analiz tekniği kullanılarak derinlemesine açıklanmıştır. Deneysel tasarımın gıda ürünlerinin güvenliğini ve kalitesini artırmadaki, üretim süreçlerini kolaylaştırmadaki ve maliyetleri düşürmedeki etkinliği de ele alınmıştır. Özetle, etkili deneysel tasarım, gıda sektöründe ürün kalitesini artırmak, üretimi düzene sokmak ve maliyetleri azaltmak için önemli bir araçtır. Deneysel tasarımın gıda endüstrisindeki olası avantajlarını ve uygulama tekniklerini vurgulayarak, bu tez alanı desteklemeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The food sector is becoming more competitive due to the impact of globalization and the quick development of technology. As a result, businesses are looking for different ways to guarantee cost management and quality optimization in their product creation processes. This study looks at how process improvement, quality enhancement, and cost optimization can be accomplished in the food sector through the use of experimental design. Taste, texture, and shelf life are just a few of the quality features of food products that may be enhanced with the use of experimental design, which provides a methodical way to reduce errors and optimize procedures. Through case studies and literature reviews, the study explores the function of experimental design in the food business and how this approach might be incorporated into procedures. The application procedures of experimental design in food production processes have been described in depth, with an emphasis on the outcomes, using analysis techniques like Taguchi tests. The effectiveness of experimental design in improving food product safety and quality, streamlining production procedures, and cutting expenses has also been covered. In summary, effective experimental design is a crucial instrument for raising product quality, streamlining manufacturing, and reducing expenses in the food sector. By emphasizing the possible advantages and application techniques of experimental design in the food industry, this thesis seeks to support the field.