Kur'ân-ı Kerîm'de diriliş
Resurrection in the Holy Quran
- Tez No: 333415
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN YAŞAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 292
Özet
Diriliş, insanın var oluşuyla ilgili önemli bir konudur. Bu sebeple tarih boyunca insan dirilişle ilgilenmiştir. Kutsal metinlerde bu konu iman objesi olarak ortaya konmuştur. Özellikle Kur'ân-ı Kerîm'de dirilişle ilgili verilen bilgiler, diğer kutsal metinlerde mevcut olan bilgilerden daha açık ve daha fazladır. Bunun sebebi, Kur'ân-ı Kerîm'in indirildiği cahiliyye Arap kültürün diriliş inancını tümüyle reddetmesidir. Bir diğer sebep de Kur'ân-ı Kerîm'in, önceki kutsal metinler gibi tahrif edilmemesidir. Kur'ân, diriliş inancını imanın, ibadetin ve ahlakın zeminine yerleştimiştir. Böylece o, söz konusu akideyi hemen hemen bütün konularıyla ilişkilendirmiştir.Bu tez, Kur'ân-ı Kerîm'deki diriliş konusunu ortaya çıkarmayı amaçlayan semantik ağırlıklı bir çalışma olup üç bölümden oluşmaktadır.Birinci bölümde Tevrat, İncil ve İslam öncesi cahiliye Arap kültürü, diriliş bağlamında değerlendirilmiş ve Kur'ân-ı Kerîm'deki ilgili âyetler tespit edilmiş ve onları anlama imkanı üzerinde durulmuştur.İkinci bölümde Kur'ân-ı Kerîm'de insanın dirilişini ifade etmek üzere kullanılan kelimeler semantik olarak değerlendirilmiş ve bu kelimelerin diriliş bağlamında ne anlama geldiği anlamı üzerinde durulmuştur. Ayrıca Kur'ân-ı Kerîm'de insanın var oluşu, ölümü ve dirilişi ortaya çıkarılmıştır.Üçüncü bölümde Kur'ân-ı Kerîm'de dirilişin ispatı, inkar nedenleri, peygamberlere karşı tutumlar ve kabirde diriliş problemi üzerinde durulmuştur. Ayrıca bu bölümde diriliş, ahlak ve iman bağlamında ele alınmış ve dirilişin fert ve toplum açısından değeri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Resurrection is an important subject related to human?s exist. Therefore during history human interested in resurrection. In the holy texts, this subject was put in an object of faith. Espicielly the given knowlodge about resurrection in the Holy Quran is more clear and much more than that exist in another holy texts. The reason is that the pre-Islamic Arabian paganism culture had rejected the resurrection faith wholly. The another reason is the Holy Quran wasn?t defaced like former holy texts. Quran has placed the resurrection faith to the ground of faith and worship and moral. By this way it has associated in question belief nearly with its whole topics.This thesis, aiming at to investigate the resurrection subject in the Holy Quran is work largely about semantic and composed from three chapter.In the chapter one, Old Testament, Bible and pre-Islamic Arabian paganism culture were examined in the context resurrection. In addition, related verse of Hoyl Quran was stabilized and was focused on the possibility of understing of them.In the second chapter, words that used to express the person?s resurrection in the Holy Quran was analized semantically and was focused on this words what they means in the context of resurrection. In addition, person?s exist, his death and his resurrection was digged out in the Holy Quran.In the third chapter, it was focused on the resurrection?s evidences, refusing reasons, manners of conduct against to prophets, resurrection problem in the grave in the Holy Quran. In addition, in this chapter resurrection was dealt with the special reference to the context of morality, faith and its results towards on the person and society.