Mikroskop kullanımında ortaöğretim öğrencilerinin öz yeterlik inançlarının incelenmesi
Investigation of self efficacy beliefs of high school students in microscope usage
  1. Tez No: 333431
  2. Yazar: AYŞEGÜL ÜNAL BAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. ESER ELÇİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu çalışmanın amacı ortaöğretim öğrencilerinin, genel öz yeterlik algı düzeyleri ve mikroskop kullanımına ilişkin öz yeterlik inanç seviyelerinin belirlenerek karşılaştırmalar yapılmasıdır. Bu bağlamda öğrencilerin kişisel özelliklerinin, genel öz yeterlik düzeylerine ve mikroskop kullanımına yönelik öz yeterlik inançlarına etkileri de araştırılmıştır. Çalışmanın örneklemini 2012- 2013 Eğitim-Öğretim yılında Ankara Nallıhan ilçe merkezindeki ortaöğretim okullarının 9. ve 10. Sınıflarındaki 712 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırma tarama modelinde betimsel bir nitelik taşımaktadır. Veri toplama aracı olarak, kişisel bilgi formu, genel öz yeterlik ölçeği ve araştırmacı tarafından hazırlanan mikroskop kullanımında öz yeterlik inancı ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 17.0 programı, frekans, yüzde dağılım, aritmetik ortalama, T-Testi, varyans ve korelasyon analizi yöntemleri kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre Ortaöğretim öğrencilerinin genel öz yeterlik algıları ?orta? düzeydedir. Genel öz yeterlik algılarının, cinsiyet, ailedeki birey sayısı, anne ve babanın hayatta olup- olmaması, eğitim durumu ve mesleği, aylık gelir, kendine ait odasının varlığı ve okuduğu sınıf değişkenlerine göre farklılaşmadığı görülmüştür. Ancak genel öz yeterlik düzeyi ile okul türü, seçilen alana ve akademik başarı durumu arasında anlamlı farklılıklar saptanmıştır. Öğrencilerin mikroskop kullanımına yönelik öz yeterlik inançları ?düşük? seviyede olup, anne-babalarının eğitim durumuna göre ve akademik başarıya göre farklılaşmazken; cinsiyete, sınıfa, okul türüne, seçtiği alana, okuldaki biyoloji laboratuvarı varlığına ve donanımına, ışık mikroskobu varlığına ve kişi başına düşen mikroskop sayısına göre anlamlı farklılık göstermektedir. Ortaöğretim öğrencilerinin genel öz yeterlik düzeyleri ile mikroskop kullanımına ilişkin öz yeterlik inançları arasında düşük düzeyde pozitif yönde anlamlı ilişki olduğu bulunmuştur. Araştırmadan elde edilen sonuçların, ortaöğretim öğrencilerinin biyoloji derslerinde mikroskop kullanmasını geliştirmeye yönelik çalışmalara katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to identify and compare the levels of general self-efficacy perceptions and self-efficacy beliefs of high-school-students in microscope usage. In addition, it intends to search for the effects of their personal characteristics on general self-efficacy levels and self-efficacy beliefs of the students in microscope usage. The sample of the research consists of 712 students in 9th and 10th classes of in Nallıhan district of Ankara province, in 2012-2013 academic year. Descriptive survey method was utilized in the study. Personal Information Form, General Self-Efficacy Scale and Scale of Self-Efficacy Belief in Microscope Usage were employed in the study. Data analysis was utulised by using SPSS 17.0 program, frequencies, percentages, mean scores, t-test, correlation and analysis of variance. According to the findings, it is deduced that general self-efficacy perceptions of high school students are at medium level. Significant differences can be observed between general self-efficacy level and school type, educational discipline and academic performance. Self-efficacy beliefs of high-school-students related to microscope usage tend to be low. While these beliefs are meaningful correlations with sex, class, school type, educational discipline, existence of biology laboratory in school and its equipments, existence of light microscope and number of light microscope per capita. Positive correlation at low level has been detected between general self-efficacy levels of high-school-students and their self-efficacy levels related to microscope usage. It is thought that the results obtained from the research will contribute to the studies devoted to improve the usage of microscope by high-school-students at biology lessons.