An investigation into English student teachers' behavioral intention to use information and communication technologies
İngilizce öğretmeni adaylarının bilgi ve iletişim teknolojileri kullanma niyetlerine ilişkin bir araştırma
- Tez No: 524657
- Danışmanlar: PROF. DR. PAŞA TEVFİK CEPHE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu çalışma, İngilizce öğretmeni adaylarının gelecek sınıflarında bilgi ve iletişim teknolojilerini (BİT) kullanma davranışsal niyetlerinin tahmini için bilgisayar özyeterliği, bilgisayar kaygısı, yapılandırmacı öğretim inançları ve bilgisayara yönelik tutumun katkısını araştıran bir modeli test etmeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın örneklemi Türkiye'de eğitim gören son sınıf 861 İngilizce öğretmeni adayından oluşmaktadır. Bilgisayar Teknolojisi Entegrasyon Anketi, Bilgisayar Kaygı Derecelendirme Ölçeği, Yapılandırmacı Öğretim İnanç Ölçeği ve Bilgisayara Yönelik Tutum Ölçeği çalışmada kullanılmıştır. Veri taramasından sonra 844 İngilizce öğretmen adayının verisi modeli test etmek amacıyla analize sokulmuştur. Modeli test etmeden önce dört veri toplama aracının doğrulayıcı faktör analizi yapılmış ve doğrulanmıştır. Öğretmen adaylarının BİT'i kullanma davranışsal niyeti modeli olan I-PredICT yapısal eşitlik modellemesi kullanılarak test edilmiş ve İngilizce öğretmeni adaylarının BİT'i gelecekteki derslerinde kullanmak için davranışsal niyetlerini tahmin etmede varyansın % 77'sini açıkladığı bulunmuştur. I-PredICT modelinde bilgisayar öz-yeterliliği, bilgisayar kaygısı, bilgisayar tutumu ve yapılandırmacı öğretim inançları sırasıyla anlamlı bulunmuştur. Öğretmen eğitmenlerinin, politika yapıcıların, öğretim programı geliştiricilerinin, öğretmen ve öğretmen adaylarının BİT entegrasyon uygulamalarını geliştirmeleri için bu çalışmanın bulgularını dikkate almaları önerilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to test a model investigating the contribution of computer self-efficacy, computer anxiety, constructivist teaching beliefs, and computer attitude to predicting English student teachers' behavioral intention to use information and communication technologies (ICT) in their future classes. The sample of the study consists of 861 senior English student teachers at state universities in Turkey. Computer Technology Integration Survey, Computer Anxiety Rating Scale, Constructivist Teaching Beliefs Scale, and Computer Attitude Scale were utilized in order to collect data. After data screening, data from 844 English student teachers were used in order to test the model. Confirmatory factor analyses of four data collection instruments were conducted before testing the model and they were all verified. Behavioral intention to use ICT for student teachers model, I-PredICT, was tested by using structural equation modeling and it was found that it explains 77% of the variance in predicting English student teachers' behavioral intention to use ICT in their future classes. Computer self-efficacy, computer anxiety, computer attitude, and constructivist teaching beliefs were respectively found significant in I-PredICT model. Teacher educators, policy makers, curriculum developers, teachers, and pre-service teachers are recommended to take into consideration the findings of this study in order to develop student teachers' ICT integration practices.