Eğitim yöneticilerinin teknoloji liderliği yeterlik algıları ile öğretmenlerin teknolojiye yönelik tutumları arasındaki ilişki
The relationship between the adequacy of school administration?s technological leadership perceptions and teachers? attitudes towards technology
  1. Tez No: 333450
  2. Yazar: DİDAR HAYYTOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİN KARİP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilköğretim okulu yöneticilerinin teknoloji liderliği yeterlik algıları ile öğretmenlerin teknolojiye yönelik tutumlarını belirlemektir. Araştırmada yöneticilerin teknoloji liderliği yeterlik algıları ile öğretmenlerin teknolojiye yönelik tutumları arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırma evreni, 2012-2013 öğretim yılında Ankara İli Yenimahalle İlçesi Milli Eğitim Müdürlüğü?ne bağlı ilköğretim okullarında görev yapan yöneticiler ve öğretmenlerden oluşmaktadır. Ankara İli Yenimahalle İlçesi Milli Eğitim Müdürlüğü?ne bağlı 87 resmî ilköğretim okulu ve 20 özel okul vardır. Araştırmanın örneklemini belirlemede basit yansız örneklem alma yöntemi kullanılmış, 18 devlet okulu ve üç özel okul seçilmiştir. Belirlenen okullara çalışma yapabilmek için önce resmî izin alınmıştır, daha sonra ilgili okul yöneticileri ve öğretmenleri ile görüşülerek anket çalışması gönüllülük esasına dayalı olarak yapılmıştır. Toplam 21 okulda anket uygulaması yapılmıştır ve uygulama sonucunda eksik ya da hatalı doldurulan anketler elendikten sonra kalan 58 okul yöneticisinin ve 408 öğretmenin cevapladığı ölçekler değerlendirmeye alınmıştır. Araştırmada kullanılan ?Okul Yöneticileri Teknoloji Liderliği Yeterlik Algıları Ölçeği? Hacıfazlıoğlu, Karadeniz ve Dalgıç (2006) tarafından 2009 yılında ISTE (International Society for Technology in Education - Uluslararası Eğitimde Teknoloji Topluluğu) tarafından eğitim yöneticileri için geliştirilmiş olan teknoloji liderliği standartlarından (NETS-A) uyarlanarak hazırlanmıştır. Öğretmenlerin teknolojiye yönelik tutumlarını belirlemek için ise Pala (2006) tarafından hazırlanan ?İlköğretim Birinci Kademe Öğretmenlerin Eğitim Teknolojilerine Yönelik Tutumları? ölçeği kullanılmıştır. Araştırma sonuçları değerlendirildiğinde, okul yöneticilerinin önemli oranda teknoloji liderliği yeterliklerine (X=3,88) sahip oldukları görünmektedir, ancak öğretmenlerin teknolojiye yönelik olumlu tutumları (r = - 0,142) ve olumsuz tutumları (r=0,318) arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki olmadığı bulgusuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the technological leadership efficacy of school administrators and teachers? attitudes towards technology in the primary schools. This study investigates the relationship between the technological leadership efficacy of school administrators and teachers? attitudes towards technology. Population of the study was consisted of school administrators and teachers who were working in state and private primary schools of Ministry of Education located in Yenimahalle district of Ankara in 2012-2013 academic year. There were 87 state and 20 private primary schools affiliated to Ministry of Education located in Yenimahalle district of Ankara. Simple random sampling method was used to select 18 state primary schools and 3 private primary schools. After gaining permissions to apply survey in determined schools, the researcher met with selected school administrators and teachers to apply survey on a voluntary basis. Totally 21 schools was administered to survey, and missing or incorrectly filled out surveys were eliminated, the remaining 58 school administrators and 408 teachers who are answered the survey were evaluated. The ?Technology Leadership Competency Scale for School Administrators? survey, which was adapted from technological leadership standards (NETS-A) settled in ISTE (International Society for Technology in Education) (2009) by Hacıfazlıoğlu, Karadeniz and Dalgıç (2011), used to determine the level of technological leadership efficacy of school administrators and the ?Attitude Scale towards Educational Technologies? was used to determine the teachers? survey used to determine attitudes towards technology. Study findings revealed that school administrators generally considered themselves highly self-efficient in technology leadership (X=3,88). However statistically significant relationship with the level of technological leadership efficacy of school administrators and teachers? positive attitudes (r= - 0,142) & negative attitudes (r=0,318) towards technology was not found.