Die Eheproblematik in Anna Mitgutschs Romanen 'In fremden Städten' und 'Ausgrenzung'
Anna Mitgutsch'un 'In Fremden Staedten' ve 'Ausgrenzung' eserlerinde evlilik problematiği
  1. Tez No: 333478
  2. Yazar: ŞENNUR ŞEN OKYAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUSUF KENAN ÖNCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Almanca
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Alman Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Almanca Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmanın amacı dünyada ve ülkemizde önemli bir ?sorun? haline gelen evlilik konusunu yabancılaşma bağlamında incelemektir. Bu bağlamda evlilik, aile, kimlik ve yabancılaşma kavramı ilgili alanın kuramsal bilgileri ışığında incelenmiştir. Daha sonra ise bu kavramlar eşliğinde Anna Mitgutsch?un seçilen iki eserindeki ana karakterlerin evlilik, aile, yabancılaşma ve kimlik başlıkları altında pozitif ve negatif duygu durumları nitel veri analizi yöntemi ile incelenmiştir. Sonuç olarak evliliğin kalitesinin düşmesinin ana sebebi olarak iletişim eksikliği, yabancılaşma ve hayattan farklı beklentiler sonucu doyumsuzluk olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of that study is to analyse the problematics of marriage that has became very important `?problem?? in our country and all around the world within the scope of alienation. In this regard, terms of marriage, family, identity and alienation have been analysed in literature. And then with these terms, main characters in the two selected works of Anna Mitgutsch have been analysed. As a result, It has been determined that the fundemental cause of decreasing of quality of marriage are miscommunication, alienation and nonsatisfction as a result of different expectations. In that research, positive and negative emotions situations of main characters under titles of marriage, family and alienation in two works of Anna Mitgutsch have been analysed with metodology of qualitative data analyse (meaning).