La place de la compétence écrite dans les nouvelles approches de l'enseignement de Français langue étrangère: Le cadre Européen Commun de Référence pour les langues et la réalisation de la perspective actionnelle
Fransızca yabancı dil öğretimi yeni yaklaşımlarında yazma becerisinin yeri: Diller için Avrupa Ortak Başvuru Metni ve eylem odaklı yaklaşımın uygulanması
  1. Tez No: 333479
  2. Yazar: OSMAN COŞKUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ALPER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fransız Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fransız Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 376
Özet
Tüm yabancı dil eğitim / öğretimi metot ve yaklaşımlarının birbirinden farklı özellikleri vardır. Günümüzde revaçta olan eylem odaklı yaklaşım 2001 yılından sonra ciddi bir ilgi ile karşılanmıştır. Şüphesiz her metod ve yaklaşımın uygulamaada güçlü, zayıf ve belirsiz noktaları vardır. Kullanılacak metot ve yaklaşım ile uygulanacağı alan arasında kurulan açık seçik bir vizyonumuz olmadıkça hedeflerimize ulaşmak güç olur. Diller için Avrupa Ortak Başvuru Metni(OBM) çerçevesinde sunulan Eylem odaklı yaklaşımın yöntemsel açıdan hala bazı güçlükleri vardır. Eğitimciler ve araştırmacılar olarak bizlerin bu yaklaşımın eğitim ortamına uyarlamadaki avantajları ve eksiklikleri üzerinde çalışması gereklidir. Bu bakış açısından hareketle Ankaradaki üniversitelerin Fransızca bölümlerinde eylem odaklı yaklaşımda yazılı anlatımın uygulanması konusunda çalışmaya başladık. Son yıllardaki metot ve yaklaşımlar özellikle dilin bir iletişim aracı olduğundan yola çıkarak konuşma dili üzerine yoğunlaşmaktadırlar. Bunun doğal bir sonucu olarak yabancı dil eğitim ve öğretimi çalışmalarında yazma yetisi ikinci plana itilmektedir. Bu çalışmada yabancı dil eğitimi bilimine küçük bir katkı sağlamak için, Ankarada bulunan dört üniversitenin (Hacettepe Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi) Fransızca bölümlerinin hazırlık ve birinci sınıflarına 2010-2011 eğitim öğretim yılı sonunda yapılan anketin verilerini yorumlayarak öğretim elelemanları ve öğrencilerin görüşlerinden hareketle OBM temelli Eylem Odaklı Yaklaşımda yazma yetisinin uygulanma düzeyini betimlemeye çalıştık. Anahtar Kelimeler : yazma, eylem odaklı yaklaşım, OBM, yabancı dil Fransızca, düzey, betimleyici, görev
Özet (Çeviri)
All methods and approaches in the teaching / learning of foreign languages have their different peculiarities from each other. The latest approach (action-oriented approach) has become very popular after 2001. It is obvious that in the practice of each method / approach, there is always strong, weak, and uncertain points. We will not achieve our goal of learning trials unless we have a clear vision established between the method / approach and its application environment. The action-oriented approach, adopted by the CEFR, still has difficulties in terms of methodology. As educators and researchers, we should work on the adaptation of this approach in the educational environment by identifying its advantages and disadvantages. From this point of view, we began to study the achievement of competency in writing the action-oriented approach in French departments of universities located in Ankara. The latest methods and approaches are obviously centered on the use of language as a communication tool. As a result of this, the writing skills in the teaching and learning of foreign languages have been given less emphasis than others. In this study, we sought to define the levels of achievement of competence in written task-based approach adopted by the CEFR from the opinions of students and teachers commenting on the data of the survey at the end of the 2010-2011 school year in preperatory school and first year of French departments of four universities that are located in Ankara (Hacettepe University, Gazi University, Ankara University, Bilkent University) to make our modest contribution to the science of teaching of foreign languages. Keywords : writing, action-oriented approach, CEFR, French Foreign Language, level, descriptor, task