Flüt öğretiminde psikolojik tip kuramına dayalı öğrenme stili odaklı öğretim uygulamalarının öğrenci başarı düzeyine etkisi
In flute teaching effect of learning style orientated teaching practices based on the theory of psychological type on the achievement level of student
- Tez No: 333493
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH AKKAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
Bu çalışmanın genel amacı; flüt öğretiminde psikolojik tip kuramına dayalı öğrenme stili odaklı öğretim uygulamalarının, öğrenci başarı düzeyine etkilerini araştırmaktır. Bu amaç doğrultusunda, deneysel araştırma modellerinden karışık deneme (mix type) modeline göre bir araştırma deseni oluşturulmuştur. Söz konusu araştırmada, 2010-2011 öğretim yılı bahar döneminde, Necmettin Erbakan Üniversitesi Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Anabilim Dalı'nda okuyan flüt öğrencileri (n=22) ile çalışılmıştır. Araştırmaya katılan öğrencilere, Myers-Briggs Tip Belirleyicisi'nin Türkçe versiyonu uygulanarak 9 farklı tip kombinasyonuna dayalı 9 farklı öğrenme stiline (ESTJ, ISTJ, INTP, ESTP, ENFP, ENTJ, INTJ, INFJ, ISFP) ulaşılmıştır. Deneysel işlem öncesi, öğrencilerin başarı düzeyinin eşitlenmesi amacıyla, araştırmacı tarafından oluşturulan başarı düzeyi ölçüm formu ile, biri araştırmacı olmak üzere 3 uzman tarafından ölçüm yapılmış ve öğrencilerin ön test başarı düzeyi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark çıkmamıştır (p= .619>.05). Katılımcılar eşitlendikten sonra, deney ve kontrol grubu olarak seçkisiz (random) atanmışlardır. Toplam 10 hafta süren deneysel işlemin ilk 5 haftasında deney grubuna , araştırmacı tarafından uzman görüşü ve onayı alınarak tasarlanan, psikolojik tip kuramına dayalı öğrenme stili odaklı flüt öğretim uygulamaları ile eğitim verilirken kontrol grubu tip kombinasyonlarının dikkate alınmadığı, olağan (geleneksel) öğretim uygulamaları ile öğrenim görmüştür. 5 haftanın sonunda katılımcılar ara test başarı düzeyi ölçümüne alınmıştır. Ara test ölçümünden sonra gerçekleştirilen son 5 haftada deneysel işlem deney grubunda sürdürülürken, kontrol grubu olağan öğretim uygulamalarından psikolojik tip kuramına dayalı öğrenme stili odaklı öğretim uygulamalarına geçirilmiştir. Araştırmanın 10 haftalık süreci tamamlandığında deney ve kontrol grubu son test ölçümüne alınmıştır. Ölçüm sonrası öğrencilerden dersin işlenişine ilişkin yazılı geri bildirim vermeleri istenmiştir. Araştırma kapsamındaki deney ve kontrol grubu üzerinden elde edilen veriler SPSS paket programı ile çözümlenmiştir. Uzman değerlemeleri arasındaki güvenirliğin yüksek (p=.000
Özet (Çeviri)
The general aim of study carried out is to research, in flute teaching, the effects of learning style orientated teaching practices based on the theory of psychological type on the achievement level of student. In the direction of this aim, a study design was formed according to the model of mix type test, one of empirical research models. In the study under consideration, in the spring period of Educational Year 2010- 2011, it was studied on the flute students (n = 22) studying in Main Scientific Branch of Music Education of the Department of Fine Arts Education, Ahmet Keleşoğlu Educational Faculty, Necmettn Erbakan University. On the students participating in the study, administrating the Turkish Version of Myers Briggs Type Indicator, 9 different learning style (ESTJ, ISTJ, INTP, ESTP, ENFP, ENTJ, INTJ, INFJ, ISFP), based on 9 different type combination, were reached. Before empirical process, in order to equate the achievement levels of students, by means of an assessment form for achievement level formed by the researcher herself, a measurement was made by three specialist, one of whom is the researcher and between the pre-test achievement levels of students, any statistically significant difference did not turn out (p= .619>.05). After equating the participants, they were randomly assigned as test and control groups. In the first 5 weeks of test totally lasting 10 weeks, while flute education was given to the test group via the practices of learning style orientated flute education based on the theory of psychological type, designed by the searcher, receiving the views and approvals of the specialists, control group was educated via the traditional teaching practices, in which type combinations were not taken into consideration. At the end of 5 weeks, the participants were subjected to the measurement of achievement level on the sub test. In the last 5 weeks realized after the measurement of sub test, while the empirical process was continued in test group, in control group, it was passed from the traditional teaching practices to the learning style orientated teaching practice based on the theory of psychological type. When 10 weeks? process of study were completed, control group were subjected to the post-test measurement. After measurement, the students were asked to submit written report on the way the lecture was treated. The data obtained through the test and control group in the scope of study by means of SPSS package program. Since it was determined that the concordance between the concerns was high (p=.000