Turizmde küresel etik kodları: Seyahat acentesi yönetici görüşlerinin değerlendirilmesi
Global codes of ethics in tourism: Evaluation of the views of the managers of travel agencies
  1. Tez No: 333518
  2. Yazar: BURAK MURAT DEMİRÇİVİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YEŞİLTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 387
Özet
Etik kodları, birçok organizasyon tarafından etik politikaları açıklamanın bir yolu olarak kullanılmaktadır. Etik kodları, etiğe aykırı davranışı ortadan kaldırmayı garanti edememekle birlikte, işletmelerin çalışanlarına kültür ve etik değerleri benimsetmeye çalıştıkları yollardan biridir. Bir etik koduna sahip olmak, organizasyonun temel değer ve geleneklerini açıkladığı sembolik bir davranışı temsil etmektedir. Etik kodları, etiği kurumsallaştırma girişimini temsil etmekte ve stratejik yönetim belgesi olarak ilgiyi hak etmektedir. Bu araştırma, Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütünün (BMDTÖ)
Özet (Çeviri)
Codes of ethics are used as ways of expressing ethical policies by many organizations. Although codes of ethics can not guarantee to stop unethical behaviour, they are a way for organizations to embed cultural and ethical values in their employees. Having a code of ethics represents a symbolic attitude which an organization expresses its core values and traditions. Codes of ethics represent institutionalization attempts of ethics and they deserve attention for being strategic management documents. This study aims to indicate how familiar professionals (managers) of travel agencies in Turkey with the United Nations World Tourism Organization's (UNWTO)