Otellerde uygulanan insan kaynakları yönetimi politikalarının işgören verimliliğine etkisi: Ankara'daki beş yıldızlı oteller örneği
Impact of human resources managment policies implemented in hotels in terms of workmen efficiency: Example of five-star hotels in Ankara
- Tez No: 333527
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERDAR TARAKÇIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Küreselleşme ile zorlaşan rekabet ortamında işletmeler bir adım öne geçebilmek için insan kaynaklarını kullanmaktadırlar. İnsan kaynakları yönetimi bölümünün yapmış olduğu çalışmalar ile personelin otele olan bağlılığının artırılması sağlanarak alınabilecek en üst düzeyde verim elde etmek amaçlanır. Özellikle hizmet sektörü olan konaklama işletmelerinde insan faktörünün vazgeçilmez yerinden dolayı insan kaynaklarına olan önem daha da artmaktadır. Bu önemin büyüklüğünden dolayı otellerde uygulanan insan kaynakları faaliyetlerinin personel verimliliğine etkisini ölçmek amacıyla Ankara? daki 5 yıldızlı oteller örneklem seçilerek anket yöntemi ile bilgi toplanmıştır. Bu faaliyetlerin verimlilik üzerine etkisi personel görüşleri doğrultusunda değerlendirilmeye alınmıştır. Uygulanan anketler SPSS programı yardımıyla parametrik test yöntemleri kullanılarak yorumlanmıştır. Ortaya çıkan sonuçlar ile konuya ilişkin öneriler getirilmiştir. Araştırma bulgularına göre, nitelikli personel seçme, eğitim ve geliştirme, performans değerleme, performansa dayalı ücretlendirme ve takım çalışması arasında anlamlı ve pozitif bir ilişki vardır. Bu insan kaynakları faaliyetlerinin, personelde oluşturulmak istenen verimlilik, duygusal ve normatif bağlılık üzerinde de pozitif yönlü bir etkisi olduğu söylenebilir. Bir başka sonuca göre personelin verimli olmasında en önemli etken motivasyondur. Personelden alınabilecek en fazla verim için personelin motivasyonunu artırmak gerekmektedir. Araştırmaya ilişkin oluşturulan hipotezlerin sonuçları korelasyon ve regresyon analizleri ile ortaya konulmuştur. Bu sonuçlar doğrultusunda konuya ilişkin öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the competitive atmosphere complicated by globalization, the businesses utilize human resources to be one step ahead. The activities of the human resources managment department aim to increase staff loyalty to the hotel in order to attain the highest possible rate of efficiency. Since the human factor is particularly indispensible for the accommodation business, which is a service sector, the importance assigned to human resources is further increased. Due to the magnitude of this importance, the relevant information was gathered from the selected sample 5- star hotels in Ankara using the survey method, with the aim of determining impact of human resources activities on staff efficiency. The impact of such activities on the efficiency was assessed in line with the comments of the staff. The surveys were utilized as parametric test methods with the help of SPSS software. The resulting output was used to provide recommendations on the issue. According to the research findings, a positive correlation exists between the selection of qualified staff, training and development, performance assessment, performance- based faring and teamwork. It is possible to say that such human resources activies also have a positive impact on the intended efficiency of the staff as well as the emotional and normative attachment. Another output indicates that motivation is the most significant factor impacting the efficiency of the staff. The staff motivation must be improved in order to attain the highest efficiency. The results of the hypotheses established for the purpose of the research were revealed through correlation and regression analyses. We provided recommendations on the subject in line with with these results.