Washback effects of high stakes exams, KPDS and ÜDS (YDS) on language learning of academic personnel: Nevşehir case study
KPDS ve ÜDS'nin akademisyenlerin dil öğrenimine etkisi: Nevşehir örneği
- Tez No: 333533
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KADRİYE DİLEK AKPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bir testin eğitim ve öğrenim üzerindeki etkisi ?washback? etkisi olarak tanımlanır. ?Washback? etkisi üç kategoriye ayrılabilir. Eğer bir test öğrenmeyi olumlu bir şekilde etkiliyorsa buna olumlu washback; olumsuz etkiliyorsa olumsuz washback; herhangi bir şekilde etkilemiyorsa, etkisiz washback olarak adlandırılır. Bu çalışmanın amacı KPDS ve ÜDS?nin akademisyenleri dil gelişimi üzerindeki washback etkilerini ortaya çıkarmaktır. Bu çalışma Nevşehir Üniversitesinde yapılmıştır. Verileri elde etmek için anket ve mülakat uygulaması yapılmıştır. Anket uygulaması toplam 103 akademik personel üzerinde yapılmıştır. Mülakat uygulaması ise iki Yardımcı Doçent Doktor ve iki Araştırma Görevlisi üzerinde yüz yüze uygulanmıştır. Verileri analiz etmek için SPSS 19.0 programı kullanılmıştır. Verilerin daha iyi anlaşılması için ortanca değer, standart sapma, frekans ve yüzdelik gibi betimsel analizler yapılmıştır. Sonuçlara gelince, KPDS ve ÜDS?nin farklı beceriler üzerinde olumlu ve olumsuz etkileri olduğu analiz edilmiştir. Olumlu etkilenen tek beceri okuma becerisidir. Katılımcıların çoğu KPDS ve ÜDS?de sıkça sorulduğu için okuma becerilerini geliştirmeye çalıştıklarını ifade etmişlerdir. KPDS ve ÜDS?nin kelime gelişimi üzerinde de olumlu etkisi vardır. Son olarak, gramer de KPDS ve ÜDS tarafından olumlu bir şekilde etkilenmiştir. Dinleme, konuşma ve yazma becerilerine gelince, KPDS ve ÜDS adayları bu becerilerden test etmediği için bu sınavların bu beceriler üzerinde olumsuz etkisi olduğu bulunmuştur. Ayrıca, katılımcıların çoğu bu beceriler KPDS ve ÜDS?de test edilseydi bu becerilere çalışacaklarını belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The influence that a test has on learning and teaching is defined as washback effect. Washback effect can be divided into three categories; positive, negative, or neutral. If a test influences learning in a positive way, it is called as positive washback. However, if it influences the learning process in a negative way, then it is called negative washback. If a test does not affect education in any way, then it is called neutral washback. The purpose of this study is to find out the washback effects of two high-stake tests, KPDS and ÜDS, on the language development of academic personnel. The study was conducted at Nevsehir University. A questionnaire and interviews with academicians were used to collect the data. The questionnaire part focused on 103 academic personnel. For the interview part, two assistant professors and two research assistants were interviewed face to face. To analyze the data a program called SPSS version 19.0 was used. In order to better understand the data obtained from the surveys, descriptive statistics (mean, SD, frequency and percentage) of the data were presented. As for results, it has been found out that KPDS and ÜDS had some positive and negative washback effects on different skills. Reading is the only skill on which these exams had positive washback effect. Most of the participants agreed that they studied to improve their reading comprehension since it was widely tested in KPDS and ÜDS. In addition, KPDS and ÜDS had positive washback effect on vocabulary. Finally grammar is also positively affected by KPDS and ÜDS. As to listening, speaking, and writing, since KPDS and ÜDS do not test these skills, these exams had strong negative effects on these skills. Furthermore, the participants also suggested that if KPDS and ÜDS tested listening, speaking, and writing they would study to improve these skills.