Üniversite öğrencilerinin psikolojik iyi oluşları, kendini affetme düzeyleri ve geçmişe yönelik anne kabul red algıları arasındaki ilişkiler
The relationship between psychological well-beinglevel, self-forgiveness level and mother acceptance-rejection of university students
- Tez No: 333575
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERİFE IŞIK TERZİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırma, üniversite öğrencilerinin, geçmişe yönelik anne kabul red algısı, kendini affetme düzeyleri ve demografik değişkenlerinin (cinsiyet, öğrenim görülen fakülte, sınıf düzeyi ve algılanan akademik başarı) psikolojik iyi oluş düzeylerini yordayıp yordamadığını incelemek amacıyla yapılmış betimsel bir çalışmadır.Çalışma grubu 2012-2013 eğitim öğretim yılında Gazi Üniversite'sinin çeşitli fakültelerinde öğrencilerden oluşmaktadır.Araştırmada öğrencilerin psikolojik iyi oluş düzeylerini belirlemek için ?Psikolojik İyi Oluş Ölçeği Kısa Formu?, kendini affetme düzeylerini belirlemek için ?Hearland Affetme Ölçeği?'nin Kendini Affetme alt ölçeği, geçmişe yönelik anne kabul red algılarını belirlemek için ?Ebeveyn Kabul Red Ölçeği Anne Formu? ve demografik özellikleri belirlemek için Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır.Araştırmada elde edilen verilerin analizinde Pearson Momentler Çarpım Korelasyon Katsayısı, Aşamalı Çoklu Regresyon Analizi, İlişkisiz Örneklemler için t-Testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), Krusskal Wallis Testi, Mann Whitney U Testi kullanılmıştır.Araştırma sonucunda açıklanan toplan varyansa katkılarına göre; kendini affetme, geçmişe yönelik anne kabul red algısı, algılanan akademik başarı ve öğrenim görülen fakülte değişkenlerinin psikolojik iyi oluşun anlamlı yordayıcıları olduğu bulunmuştur. Bu değişkenlerin tamamının toplam varyansın %65'ini açıkladığı belirlenmiştir. Ancak analiz sonucunda cinsiyet ve sınıf değişkenlerinin psikolojik iyi oluşun anlamlı yordayıcıları olmadığı görülmüştür. Bulgular, ilgili araştırmalarla tartışılmış ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research is a descriptive study that aims to investigate whether the psychological well being of university student preticted by self forgiveness, perceived parental acceptance-rejection level during their childhood period, perceived academic success and demographic variables.The sample of this study was composed of 347 (185 female, 162 male) university students attending five different faculty programs at Gazi University. ?Heartland Forgiveness Scale?, ?Demographic Information Form?, ?Scales of Psychological Well Being? and ? Acceptance-Rejection Inventory? were used in data collection.The assessment instrument used were: ?Scales of Psychological Well-Being?, ?Heartland Forgiveness Scale?, ?Parental Acceptance-Rejection Inventory?, and Demographic Information Form. In the analysis of data used in the study, Pearson Product Moment Correlation Coefficient, Stepwise Multiple Regression Analysis, Independent Samples t-Test, One-Way Analysis of Variance (ANOVA), Kruskall Wallis and Mann Whitney U Analysis were performed.As for the results of the stepwise regression analyses, it was found that, in accordance with their contributions to the total variance, the variables of self forgiveness, perceived mother acceptance-rejection level, perceived academic success, program and faculty variables were significant predictors of psychological well-being. It was reported that these variables explained 65 % of total variance. However, the results of the analyses revealed that gender and class variables do not have any significant effect. The findings were discussed according to the literature.