Mizahın Türk siyasi kültüründeki yeri ve siyasete ilişkin toplum algısı oluşturulmasındaki rolü
Place of Turkish political culture of humor and the role in building on the community perception about politics
- Tez No: 333585
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET İNCE
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
 - Yıl: 2013
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 174
Özet
Eğlendiren, güldüren, hoşça vakit geçirmemizi sağlayan aynı zamanda da çok güçlü bir eleştiri silahı olan mizah insanlık tarihinde geliştirdiğimiz beklide en değerli olgulardan biridir. Her yaştan herkesin ister istemez bir şekilde içinde bulunduğu mizah kökeni bakımından da oldukça eski bir tarihe sahiptir.Antik Anadolu'dan günümüze kadar bu topraklarda yaşayan her kültürün üzerine bir şeyler koyarak geliştirdiği mizah, bu uzun yolculuğu sırasında siyaset ile de çokça ilişki içerisine girmiştir. Zaman zaman dönem siyasetini desteklemiş, ancak genellikle eleştiri ve muhalefet yanlı tavrını ortaya koymuştur.Mizahın siyasete ilişkin bu tavrı halk üzerinde kaçınılmaz olarak belirli bir etki yaratmış bazen de daha ileri giderek siyasetin bizzat kendisini etkilemiştir.Çalışmamızda köklü bir tarihe sahip ve toplum üzerinde oldukça etkili olan mizahı, geçmişten günümüze kadar siyaset ile olan ilişkisi çerçevesinde incelenmiş, toplumun siyasete ilişkin algısı üzerine etkisi değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Perhaps the humor is one of the most valuable facts which entertained us, made us laugh and providing a good time to spend, additionally providing a very powerful weapon of criticism developed in the history of mankind. Humor, in which everyone of all ages willynilly, has a very old history in terms of origin.The humor developed with adding something by people which living in ancient Anatolia to the present day and during this long journey entered into a connection with politics. Sometimes, it supported the politics of the period but generally showed that the attitude of biased criticism and opposition.That attitude about politics of humor, created a spesific impact on the public inevitably and sometimes affected the policy on exceeding.İn our study, the humor ,which fairly effective on society and has rooted history, examined in a connection with policy and evaluated it?s impact on sensation of society about policy.