Söğütlü karyesi Temettuat Defteri verilerinin günümüz verileri ile mukayesesi
A comparision between the data of Söğütlü village gain book and contemporary data
- Tez No: 333673
- Danışmanlar: PROF. DR. EBUBEKİR SOFUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Anahtar Kelimeler: $GDSD]DUÕ7HPHWWXDW'HIWHUL6|÷WO, $GDSD]DUL*DLQ%RRN6|ùWO9Lllage
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
XIX. yüzyılda Adapazarı kazâsı ve Söğütlü ile ilgili temettuât kayıtlarına dair daha önce yapılmış çok az sayıda çalışma vardır. Çalışmamız, günümüzde Sakarya ilinin bir ilçesi konumunda bulunan Söğütlünün XIX. yüzyıldaki sosyal ve ekonomik yapısını ele almakla Adapazarı tarihinin de aydınlatılmaya çalışılması açısından önemli bir örnek olacaktır.Bu çalışmanın amacı, 1844 yılına ait temettuat defteri verilerine göre, tarım ve hayvancılığın temel ekonomik faaliyet olduğu görülen Söğütlü karyesinde sosyal ve ekonomik yapıyı ortaya çıkarıp günümüz verileriyle mukayese ederek süreç içerisinde Söğütlünün söz konusu alanlardaki gelişimini ortaya koymaktır.Bu çalışmada esas olarak Başbakanlık Osmanlı Arşivi?nde yer alan Söğütlü karyesi temettuât defterlerinden faydalanılmıştır. Bunun yanı sıra temettuât kayıtlarının mukayesesi ve bu kayıtların tutulması esnasında doğan farklardan dolayı daha sağlıklı yorum yapabilmek üzere; temettuat defterleri ile alakalı daha önce yapılmış birçok akademik çalışmadan faydalanılmıştır.Üç bölümden ibaret olan bu çalışmanın birinci bölümünde Osmanlı Devleti?nin sosyal yapısı ve bu yapı içerisinde Söğütlü karyesi ele alınarak elde edilen veriler günümüz verileri ile mukayese edilmiştir. İkinci bölümde ekonomik yapı incelenmiştir. Osmanlı ekonomisi ve bu yapı içerisinde 1844 yılında Söğütlü karyesinde gerçekleşen ve günümüzde Söğütlü ilçesinde gerçekleşmekte olan ekonomik faaliyetler bu bölümün konularını oluşturmaktadır. Üçüncü bölümde Söğütlü karyesine ait temettuat defterlerinin transkripsiyonu orijinal metinlere sadık kalarak aynen çeviri ile düzenlenmiştir.
Özet (Çeviri)
There are few studies that have been done about gain records of Adapazarı town and Söğütlü village in 19th century.By handling Söğütlü where is now a district of Sakarya province and its socio-economic structure in 19th century, the study will be a considerable example in terms of enlightening Adapazar?s history. The purpose of this study is revealing the socio-economic structure of Söğütlü Village where agriculture and animal husbandry seen as the main economic activity according to inputs of gain books in 1844 and displaying the development of Söğütlü village during this period in stated fields by comparing to the current data. In this study mainly, Söğütlü village gain books which take place in the Prime Ministry Ottoman Archives are used. On the other hand, many academic theses and researches related with record books were used in order to make better reviews because of differences arising during the comparision of gain records. This study consists of three sections, the social structure of the Ottoman Empire is considered in the first part. Ottoman social structure and the Söğütlü village within this structure is discussed.The eceonomic structure is examined in the second part. Ottoman economic structure and economic activities that occured in 1844 in Söğütlü village within this structure constitutes the issues of this section.In the third section, transcription of the Söğütlü village gain books is regulated by translation that is adhered to the original texts.