Global connectedness of equity markets in crisis times: The case of Societe Generale
Kriz zamanlarında sermaye piyasalarındaki bağlılık: Societe Generale vakası
  1. Tez No: 333950
  2. Yazar: MERT ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HARALD SCHMIDBAUER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonometri, Ekonomi, Banking, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finansal İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
Bu tez, kriz zamanlarındaki finansal bağlılığı, bir Fransız bankası olan Societe Generale?de yaşanan usulsüzlük ve dolandırıcılık üzerinden incelemektedir. Bu olay 2008?in Ocak ayının sonuna doğru ortaya çıkmıştır. Amerika?da başlayan konut kriziyle aynı zamana denk gelmektedir. Bu araştırma da kabaca, krizin ilk iki yılını kapsamaktadır. Bu süreç literatürde de tartışıldığı üzere, finansal piyasalarda oluşan yapısal değişiklikler temel alınarak üç alt döneme ayrılmıştır. Bu bölünme, piyasaya gelen yeni bilgi akışının ve finansal bağlılığın değerlendirilmesine imkân tanımıştır. Bu konu ile alakalı iki hipotez bu çalışmada test edilmiştir. İlki; Societe Generale bankasında yapılan dolandırıcılığın etkisi üç alt dönemde birbirinden farklı olacaktır. İkincisi; eğer bu olay ilerideki kriz sonrası bir dönemde olursa, bu dolandırıcılığın yayılma etkisi daha az olacaktır. İlk hipotez KLIC değerleri, denilen ve piyasayı etkileyecek bilgilerin miktarındaki değişimin gün be gün ölçülmesine imkân sağlayan yöntem ile test edilmektedir. İkinci hipotez ise yayılma değerleri ile ölçülmektedir. Testlerin sonucunda çıkan değerler iki hipotezi de destekler mahiyettedir. Anahtar Kelimeler 1)Finansal Bağlılık 2)Yeni Bilgi Akışı 3)Finansal Şoklar 4)KLIC Değerleri 5)Yayılma Değerleri
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the effect of the fraud in Societe Generale Bank in the global financial connectedness in crisis times. This fraud was exposed and released to the public towards the end of January 2008, in the middle of the sub-prime mortgage crisis. Furthermore, the research focuses on two years? time period and divides this period into three sub periods according to literature. These three sub periods contain three different market structures. This division is used for assessing the effects of this fraud with information gain theory and financial connectedness. Two hypotheses are tested in this thesis. First one is the impact of the fraud depending on these three periods. That is tested with KLIC values, which measures the difference between today?s news balance and yesterday?s news balance, in order to denote how much information is created today. The second hypothesis is the propagation values of selected data would decline if this fraud happened in another week after the crisis. That is tested with propagation values. The propagation values measure the strength of repercussions in markets when a hypothetical shock comes from these markets. As results of these two tests, empirical findings support the two hypotheses. This fraud had different impacts in different market structures. The amount of the information that one event can create, differs in different market structures. Key Words 1)Financial Connectedness 2)Information Transmission 3)Financial Shocks 4)KLIC Values 5)Propagation Values