Six degrees of video game narrative: A classification for narrative in video games
Video oyun anlatımlarının altı derecesi: Video oyunlarındaki anlatımlar için bir sınıflandırma
- Tez No: 333952
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUNA ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışma video oyunlarındaki anlatı kullanımlarının sınıflandırılması için sistematik bir yaklaşım kurmayı hedeflemektedir. Bir video oyun metninin okunması için en güncel ve baskın yaklaşımlar“naratoloji ve ludoloji”tartışılmıştır. Video oyun anlatılarında interaktivite ve otonominin yeri sorgulanarak bir sınıflandırma önerilmiştir. Sonuç olarak altı video oyun grubu tanımlanmıştır; bu gruplar anlatı ve ludolojik içeriğin kombinasyonlarının seviyesine göre oluşturulmuştur. Bu Altı Derecenin her biri detayları ile anlatılmış ve dereceye ait örnek video oyunları analiz edilmiştir. Sonuç olarak ortaya video oyun tasarımı ve video oyun çalışmalarında kullanılabilecek altı derecelik bir referans sistemi çıkmıştır. Anahtar Kelimeler 1)Video Oyunları 2)Dijital Oyunlar 3)Oyun tasarımı 4)Anlatı 5)înteraktif Anlatı
Özet (Çeviri)
This study aims to construct a systematical approach to classification of narrative usage in video games. The most recent dominant approaches of reading a video game text - narratology and ludology - are discussed. By inquiring the place of interactivity and autonomy inside the discourse of video game narrative, a classification is proposed. Consequently six groups of video games are determined, depending on the levels of combination of narration and ludic context. These Six Degrees are defined in detail and example video games are analysized for each. The conclusion composes a six degrees reference system that could be utilized in various fields such as video game design or video game studies. Anahtar Kelimeler 1)Video Games 2)Digital Games 3)Game Design 4)Narrative 5)Interactive Narrative