Koroner arter bypass greftleme cerrahisi sonrası erken dönemde gelişen komplikasyonlar ve etkileyen etiyolojik faktörler: Retrospektif çalışma
Early complications after coronary artery bypass surgery and etiologic factors: A retrospective study
  1. Tez No: 334100
  2. Yazar: İPEK MAVİLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ZEKİYE AŞKAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Etik Kurul Onayı alındıktan sonra, Ocak 2011 - Aralık 2012 tarihleri arasında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi ameliyathanesinde koroner arter bypass cerrahisi geçirmiş, ASA II/III grubu 400 hastanın dosyası erken dönem komplikasyon gelişimi ve etkileyen etiyolojik faktörlerin belirlenmesi amacıyla retrospektif olarak incelendi. Gebeler, acil vakalar, daha önce açık kalp cerrahisi geçirmiş olanlar, off-pump cerrahiler, operasyon sırasında ve sonrası izlem döneminde vefat edenler, kayıtları eksik tutulmuş olanlar çalışmaya dahil edilmedi. Hastalar yaş, cinsiyet, kilo, boy, vücut kitle indeksi (BMI), ejeksiyon fraksiyonu (EF), EuroSCORE , ek hastalık varlığı, yapılan anastomozların sayısı, cerrahi sırasındaki aorta kros klemp ve KPB süreleri, postoperatif inotrop desteği, ekstübasyon zamanı, meydana gelen komplikasyonlar, postoperatif dönemde yoğun bakımda kalış süresi açısından değerlendirildi. Postoperatif dönemde hastanede yatış süresi boyunca gelişen komplikasyonlar (solunum sıkıntısı, akut renal hasar, postoperatif kanama ve reoperasyon, aritmi), komplikasyonların insidansları, etken olabilecek faktörler not edildi. Ortaya çıkan komplikasyonların postoperatif mekanik ventilatör ihtiyacına etkisine, ekstübasyon süresine, yoğun bakım ve hastane kalış sürelerine etkileri değerlendirildi. İleri yaş, yüksek EuroSCORE, preoperatif solunum sistemi hastalığı varlığı, uzun kros klemp ve KPB sürelerinin postoperatif aritmi gelişimi ile ilişkili olduğu; yine İleri yaş ve EuroSCORE puan yüksekliğinin postoperatif solunum sıkıntısı gelişiminde etkisi olduğu; kadın cinsiyet, ileri yaş, yüksek EuroSCORE, DM ve preoperatif aritmi varlığının postoperatif akut renal hasar gelişime riskini artırdığı saptanmıştır. Gelişen tüm bu komplikasyonların ekstübasyon süresini, mekanik ventilatör, yoğun bakım ve hastanede kalış sürelerini uzattığı tespit edilmiştir. Yaşı ileri, EuroSCORE?u yüksek, preoperatif diabetes mellitus ve geçirilmiş serebrovasküler olay öyküsü olan hastalarda genel komplikasyon sıklığının arttığı izlenmiş; cinsiyet, vücut kitle indeksi, uygulanan koroner greft sayısı, ejeksiyon fraksiyonu, preoperatif aritmi, periferik arter hastalığı, preoperatif solunum sistemi hastalığı, kros klemp ve KPB süresi ile genel komplikasyon gelişimi arasında istatistiksel olarak anlamlılık saptanmamıştır. Literatür ile örtüşmeyen bulgularımızın araştırdığımız hasta sayısıyla ilişkili olduğu düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
After the Ege Univesity Medical School Institutional Review Board approval, the files of four hundred patients, who had coronary artery bypass operation at Ege University Cardiovascular Surgery Clinic between January 2011 and December 2012, and who are belong to group ASA II/III, were analyzed retrospectively to identify the early development of complication and its etiologic causes. The patients who are pregnant; who have emergency conditions, open heart surgery history, off-pump surgery history; who died before or after the observation period, and patients with missing information, were excluded in the study sample. The patients were analyzed in terms of the age, sex, weight, height, body-mass index (BMI), ejection fraction (EF), EuroSCORE, co-morbidity, the number of anastomose, the duration of aorta cross-clamp and cardiopulmonary bypass time during surgery, postoperative inotrope support, extubation duration, emerging complications, and intensive care duration during postoperative stage. Complications that occured during the hospital stay in the postoperative stage (e.g. respiratory distress syndrome , acute renal failure, postoperative bleeding and re-operation arrhythmia), incidences of those complications, the possible causing factors were marked down. The effects of the general complications on the need of postoperative mechanical ventilation, extubation, intensive care and hospitalization duration were analyzed. It is found that eld, high EuroSCORE, the existence of preoperative respiratory disease, long cross-clamp and CPB duration have relationship with the postoperative arrhythmia; eld and the high score of EuroSCORE have effects on respiratory distress; female sex , eld, high EuroScore, DM and the existence of postoperative arrhythmia increase the risk of acute renal failure. It was found that all these complications extend the duration of exubation, mechanical ventilation, intense care and hospitalization. It was found that the frequency of complications of the elder patients, who have high EuroSCORE, the history of preoperative diabetes mellitus, and the history of cerebrovascular accident, are higher. A statistical significant relationship was not found between the development of general complications and sex, BMI, the number of coronary graft, ejection fraction, preoperative arrhythmia, peripheral arterial disease, preoperative respiratory disease, cross-clamp and CPB duration. The reason of the results, which are not in line with the current literature, might be the number of patients included in sample size.