Kadın bilek güreşçilerinde düzenli ve planlı antrenman programının vücut kompozisyonu, endojen amino asitler ve bazı kan parametreleri üzerine etkisinin araştırılması
The effects of regular and planned training programme on the body composition and endogenous amino acids and some blood parameters in female armwrestler
  1. Tez No: 334233
  2. Yazar: MUSTAFA KARADAĞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YONCA S. BİÇER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada, bilek güreşi yapan üniversite öğrencilerinde antrenman sürecinin vücut kompozisyonu, glikoz-insülin düzeyleri ve endojen amino asitler üzerine olan etkileri araştırılmıştır. Araştırmaya katılan ve bilek güreşi yapan 24 kadın tesadüfî yöntemle (random) iki gruba ayrılmış ve yine tesadüfî yöntemle gruplar antrenman yapan (n=12, 21.0 ±1.77) ve antrenman yapmayan (n=12, 22.3 ±1.69) gruplar olarak belirlenmiştir. Çalışmada, kadın bilek güreşi sporcuları arasında zamana bağlı olarak kilo, beden kitle indeksi (BKI) vücut yağ ağırlığı ve yağsız vücut ağırlığı parametreleri bakımından istatistiksel olarak bir fark bulunmazken (P0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the effects of training duration on body composition, glucose-insulin levels and endogenous amino acids of female armwrestler collegiate students. 24 female arm wrestlers were determined by random method and separated as a two groups consist of training (n=12, 21.0 ±1.77) and non-training (n=12, 22.3 ±1.69) groups. In the study, there were no statistical significant differences between body weight, body mass index (BMI), body fat weight and fat free mass parameters in female arm wrestling athletes (P0.05).