Karaciğer fibrozisli ratlarda kuersetinin homosistein düzeyi ve koroner damar hasarı üzerine etkisi
Effect of quercetin on homocysteine level and coronary vascular damage in rats with liver fibrosis
  1. Tez No: 334242
  2. Yazar: RAHİME ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDURRAUF YÜCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
u çalışma, deneysel olarak karaciğer fibrozisi oluşturulan ratların plazma homosistein düzeyi ve koroner arterlerdeki yapısal değişimleri incelemek ve bu değişimler üzerine kuersetinin etkilerini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla 40 Spraque-Dawley rat 4 grup olarak ayrıldı: 1. Grup: (Kontrol grubu, n=10, zeytinyağı), 2. Grup: [Karbon Tetra Klorür (CCl4) grubu, n=10, 0.25 mg/kg CCl4], 3. Grup: [Kuersetin grubu (K), n=10, 150 mg/kg kuersetin], 4. Grup: [Karbon Tetra Klorür (CCl4)+Kuersetin (K) grubu, n=10]. Uygulamalar 10 hafta boyunca günlük olarak ratlara gavaj yoluyla yapıldı. Plazma malondialdehit (MDA) ve homosistein düzeyleri belirlendi, karaciğer ve koroner damarlardaki patolojik değişimler incelendi.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the changes in the levels of homocysteine and structure of coronary arteries in experimental liver fibrosis in rats and to investigate the effects of quercetin on these changes. For this purpose, 40 Spraque-Dawley rats were divided into 4 groups as; Group 1: (Control group, n=10, olive oil), Group 2: [Carbon tetra clorur (CCl4) group, n=10, 0.25 mg/kg CCl4], Group3: [Quercetine (Q) group, n=10, 150 mg/kg quercetine], Group 4: [Carbon tetra clorur (CCl4)+Quercetine (Q) group, n=10]. Treatments were by gavage to rats daily for 10 weeks. The levels of plasma malondialdehyde (MDA) and homocysteine were determined and pathological changes in the liver and coronary arteries were examined.