Stereoregüler poli ( propilen oksit ) in asetonitril / su ile fraksiyonlandırılması
- Tez No: 33454
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NUREDDİN ÇOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
VI ÖZET Stereoregüler poli(propilen oksit) polimeri daha önce değişik yöntemlerle fraksiyonlandınldı. Ancak fraksiyonlanmanın molekül ağırlıklarıja göre değil, stereoregülaritesine (taktisite) göre olduğu bildirildi. Bu çalışma stereoregüler poli(propilen oksit)'i molekül ağırlığına göre fraksiyonlandırmaya yönelik yapıldı. Polimer örnekleri 40°C ve 70°C sabit sıcaklıklarda polimerin aseto nitrildeki çözeltisine artan oranlarda su katılması ile fraksiyonlandırıldı. 40°C'taki fraksiyonlar katı-jel şeklinde çökmesine karşı, 70°Ctaki fraksiyonlar ise sıvı fazı şeklinde ayrıldı. Fraksiyonların molekül ağırlıkları erime noktalan ve diferansiyel taramalı kalorimetri (DSC) diyagramları incelenerek karakterize edildi. Elde edilen sonuçlar poli(propilen oksit) polimerlerinin bu tür bir fraksiyonlandırma yöntemiyle molekül ağırlıklarına göre fraksiyonlandırılabileceğini gösterdi.
Özet (Çeviri)
vu SUMMARY Stereoregular polymers of poly(propylene oxide) were fractionated recentiy in different techniques. It also reported that the precipitation of fractions depend on the stereoregularity (tacticity) of polymer chains, instead of molecular weights. The aim of this study is splitting up the stereorgular poly(propylene oxide) polymer on the base of molecular weight. The polymer samples were fractionated from acetonitrile solutions by adding small portions of water in successive steps at constant temperatures of 40°C and 70°C. The precipitation of fractions were at 40°C mainly solid phase, on the other hand at 70°C polymer rich phases were viscouse liquids. The characterisation of fractions were made by examining of molecular weights, melting points and differential scanning calorimeter (DSC) diagrams.