Kok kırıcı merdanelerinin iyileştirilmesi ve ömürlerinin arttırılması
The improvement of coke crushing rolls and the increase of life expectancy
  1. Tez No: 334940
  2. Yazar: AZİZ ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REFİK POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada; Kardemir A.Ş Sinter fabrikasında bulunan kok kırıcılarında kullanılan sert dolgu kaynaklı merdanelerinin kısa süre içerisinde deforme olması, Sinter üretim maliyetlerini, Sinter ürün kalitesini etkilemektedir. Bununla birlikte merdane sert dolgu maliyetinin yüksek rakamlara ulaşması bizi bir arayışa itmiştir. Bu arayış, olumsuz etkilenmeyi en aza indirmek için maliyeti ucuz, işlenebilme kabiliyeti kolay, tokluk ve aşınma dayanımı yüksek olan Sfero' ya (Küresel Grafitli döküm) yöneltmiştir. Küresel grafitli dökme demirler, çeliğin mekanik özelliklerine ve dökme demirin üretim özelliklerine sahip bir malzeme grubu olarak tanımlanmıştır. Küresel grafitli dökme demirler, gri dökme demirlerden yaklaşık iki kat daha fazla mukavemete sahip olup, çeliğe göre çok daha kolayca dökülebilmektedir. Üstelik üretimindeki büyük maliyet avantajı, kullanım alanını hem çelik hem de diğer dökme demirlere göre her geçen gün biraz daha genişletmiştir. Günümüzde küresel grafitli dökme demirler özellikle otomotiv endüstrisinde başarıyla kullanılmaktadır. Bizde kok kırıcı merdanelerinde kullanıp performansını izledik, Sfero döküm merdaneleriKardemir A.Ş bağlı KARDÖKMAK A.Ş. tarafından dökümleri yaptırıldı. Yapılan bu dökümlere göre kimyasal analiz değerlendirmesi yapıldı; Merdanenin yüksek mekanik özelliklere sahip olması için döküm içindeki % C, % Mn, % Si, % S, % P, % Cr, % Ni, % Mo, % Cu, % Mg gibi elementlerin döküm üzerindeki etkileri ve sertlik kontrolleri incelendi. Bu inceleme sonucunda her bir merdane kok kırıcı makinesinde çalışma saatleri belirlendi.Son olarak, Sfero döküm merdanenin kok kırıcı makinesindeki çalışma saati sert dolgu kaynaklı merdaneye göre 8 kat fazla olduğu tespit edilmiş oldu.Anahtar Sözcükler : Kok kırıcı merdanesi, sfero döküm, merdane aşınma, sinter.
Özet (Çeviri)
This study examines how the hard fillet rolls, which are used in the coke crushing in the sinister factory of Kardemir Inc., are deformed within a short period of time, together with the cost of the sinister production and the effect on the sinister product quality. However, the high cost of the hard fillet rolls has caused us to search for an alternative way. As a result of this search to minimize the negative effect, attention has been turned towards Sfero (Nodular Graphitic Cast Iron) which is cheap and easy to process and whose toughness and erosion resistance is high. Graphitic casting iron has been defined as the steel which has the mechanical quality as well as production characteristics of cast iron. The resistance of Nodular Graphitic Cast Iron is twice as high as the resistance of grey cast iron, and thus it could be easily casted when compared to the steel. Besides, the advantage of the high production cost enlarges more and more every day the field of its usage according to both steel and another cast iron. Today Nodular Graphitic Cast Iron is successfully used in the automobile industry. In this study, Nodular Graphitic Cast Iron was used in the cokecrushing rolls, and its performance was observed. Nodular Graphitic Cast Iron rolls were casted by KARDOKMAK, which pertains to Kardemir Inc. According to this casting, the evaluation of chemical analysis was made. In order to have high quality rolls, the effect and stiffness controls of elements such as C%, Mn%, Si%, P%, Cr %, Ni%, Mo%, Cu%, and Mg% on casting were investigated. At the end of this investigation, the working hours in each roll of coke crushing machine were decided. Finally, it was determined that the working hours of Nodular Graphitic Cast Iron rolls were four times as high as that of hard core rolls.Key Words : Coke crushing rolls, sfero cast, roll erosion, sinter