Karabük'te doğalgaz kullanımının hava kirliliğinin azaltılmasına etkisi
Reduse the impact of air pollution on the use of natural gas in Karabük
  1. Tez No: 334941
  2. Yazar: FİRDES ÖZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF ÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Günümüzde hava kirliliğinin en önemli nedenlerinden biri, fosil kökenli yakıtlardır. Bu çalışmada, Karabük ilinin doğalgaz kullanmaya başlamadan önceki ve doğalgaza geçiş ile hava kirlilik parametreleri (SO2 ve PM10) incelenmiştir. Doğalgaz kullanımının hava kalitesine etkisi araştırılmıştır. Karabük ilinde ısınma ihtiyacını karşılamak için 2009 yılı sonu itibari ile doğalgaza geçilmiştir. Hava Kalitesi Değerlendirme ve Yönetimi Yönetmeliği'nde (HKDYY) belirtilen, (SO2) için 250 ?g/m3 değerinin hiçbir dönemde aşılmadığı görülmüştür. PM10 için yönetmelikte belirtilen 200 ?g/m3 değerinin 2007-2008 kış sezonunda aşılarak 224 ?g/m3`e ulaştığı tespit edilmiştir. 2009 ve 2010 yıllarında doğalgaz kullanımına geçiş ile birlikte bu değerde giderek düşüş gözlenmiştir.Anahtar Kelimeler : Hava kirliliği, doğalgaz, SO2, PM10 .
Özet (Çeviri)
At the present day, one of the most important causes of air pollution is fossil fuels. In this study, parameters of air pollution (SO2 and PM10) were investigated before starting use of natural gas and with the transition to natural gas in Karabük. Effects of natural gas using on air quality were investigated.To meet of heating needs in city, was passed to natural gas by the end of 2009. It was observed that value of 250 ?g/m3 for SO2, which was stated in the Air Quality Assessment and Management Regulation (AQAMR), was not exceeded in any winter seasons. It has been identified that value of 200 ?g/m3 for PM10, which is specified in the regulation, has been exceeded and reached to 224 ?g/m3 in the winter season of 2007-2008. At the end of 2010, with the transition to natural gas usage, a decline has been observed again in this value.Keywords : Air pollution, natural gas, SO2, PM10 .