3,3'-Azobispiridin ile bazı geçiş metal-sakkarinat komplekslerinin sentezi ve yapılarının aydınlatılması
Synthesis and structural characterization of some transition metal-saccharinate complexes with 3,3'-Azobispyridine
  1. Tez No: 334948
  2. Yazar: SEMİHA YILDIRIM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİGEN ARSLAN BİÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Ni(II), Cu(II), Zn(II), Cd(II) ve Hg(II) geçiş metallerinin 3,3'?azobispiridin (3,3'-abpy) ligantı ile sakkarinat kompleksleri sentezlendi. Bu komplekslerin bileşimleri elementel analiz ile; manyetik özellikleri manyetik duyarlık çalışmaları ile; spektroskopik özellikleri IR ve UV?Vis. teknikleri ile belirlenerek kesin yapıları X-ışını tek kristal kırınım tekniği ile aydınlatıldı. Komplekslerin termik davranışları ise eş zamanlı TG, DTG ve DTA teknikleri ile incelendi.Sentezlenen komplekslerden [Ni(H2O)4(3,3'-abpy)2](sac)2 ve [Zn(H2O)4(3,3'-abpy)2](sac)2'ın tek çekirdekli; [Cu(sac)2(H2O)(µ-3,3'-abpy)]n, [Cd(sac)2(H2O)2(µ-3,3'-abpy)]n ve [Hg2(µ-sac)2(sac)2(µ-3,3'-abpy)(3,3'-abpy)2]n'nin ise polinükleer yapıda oldukları belirlendi. Ni(II), Zn(II) ve Cd(II) komplekslerinin oktahedral; Cu(II) kompleksinin karepiramit; Hg(II) kompleksinin ise üçgen çiftpiramit geometriye sahip oldukları gözlendi.3,3'-abpy ligantı genellikle düzlemsel yapıda bulunmasına rağmen, [Cu(sac)2(H2O)(µ-3,3'-abpy)]n kompleksinde, molekül içi hidrojen bağları nedeni ile düzlemsellikten 16° saptığı tespit edildi. Manyetik duyarlık ölçümleri ile d8 yapısındaki Ni(II) ve d9 yapısındaki Cu(II) komplekslerinin paramanyetik oldukları görüldü.Hava atmosferinde ilk termik bozunma basamağının, akua ligantı içeren komplekslerde endotermik dehidrasyon olduğu, takip eden basamaklarda 3,3'-abpy ve sakkarinatın kısmen bozunduğu, son basamakta ise kalan organik kalıntının ekzotermik olarak yandığı belirlendi.Anahtar Sözcükler : 3,3'-Azobispiridin, koordinasyon polimerleri, sakkarinat kompleksleri, köprü ligantlar ve supramoleküler etkileşimler.
Özet (Çeviri)
3,3'?azobispyridine (3,3'-abpy) and saccharinate (sac) complexes of Ni(II), Cu(II), Zn(II), Cd(II) and Hg(II) transition metal ions have been synthesized. The structural and spectroscopic properties of the complexes were investigated by elemental analysis, magnetic susceptibility together with single crystal X?ray diffraction, IR and UV?Vis. techniques. Thermal behaviours of the complexes were determined by simultaneous thermal analysis techniques (TG, DTG and DTA).It was found that [Ni(H2O)4(3,3'-abpy)2](sac)2 and [Zn(H2O)4(3,3'-abpy)2](sac)2 are monomeric; [Cu(sac)2(H2O)(µ-3,3'-abpy)]n, [Cd(sac)2(H2O)2(µ-3,3'-abpy)]n and [Hg2(µ-sac)2(sac)2(µ-3,3'-abpy)(3,3'-abpy)2]n are polymeric. It was concluded that Ni(II), Zn(II) and Cd(II) complexes have octahedral geometries; Cu(II) complex has square pyramidal geometry and Hg(II) complex has trigonal bipyramidal geometry.In general, altough 3,3'-abpy ligand has planar structure, it was deviated from planarity in [Cu(sac)2(H2O)(µ-3,3'-abpy)]n complex because of intramolecular hydrogen bonds. Ni(II) and Cu(II) complexes were found to be paramagnetic.In the complexes containing aqua ligands, the first thermal decomposition stage is endothermic dehydration in the static air atmosphere. In the later stage, 3,3'-abpy and saccharinate undergo decomposition and the remaining organic residue burns exothermically in the last stage for all of the complexes.Key Words : 3,3'-Azobispyridine; coordination polymers; saccharinate complexes; biridging ligands and supramolecular interactions.