Farklı dozlardaki SDS (Sodium Dodecyl Sulphate)'nin gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss)'nın yüzme performansı, hematoloji parametreleri ve bazı antioksidan enzim aktiviteleri üzerine etkileri
The effects of different doses of SDS (Sodium Dodecyl Sulphate) on swimming performance, haematology parameters and some antioxidan enzyme activities of rainbow trout (Oncorhynchus mykiss)
  1. Tez No: 335106
  2. Yazar: HÜLYA ESENBUĞA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED ATAMANALP, YRD. DOÇ. DR. GONCA ALAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
SDS (Sodium Dodecyl Sulphate) maddesinin 2 farklı doz (1,5 mg/lt ve 2.25 mg/lt) uygulamasının etkilerinin araştırıldığı çalışmada, materyal olarak gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss) kullanılmıştır. Uygulama periyodu sonucunda yüzme performansı, kan parametreleri ve bazı enzim aktivite değerleri incelenmiştir. SDS maddesinin iki farklı dozuna maruz bırakılan gökkuşağı yüzme performansı olarak kritik yüzme hızı incelenmiştir. SDS?nin kritik yüzme hızı üzerine etkisi önemli bulunmuştur (P0,05). Eritrosit sayısı, eritrosit başına düşen ortalama hemoglobin konsantrasyonu (MCHC), eritrosit sedimentasyon oranı ve trombosit sayısı bakımından gruplar arasındaki fark önemli bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study the effects of the two different dosage application of SDS (Sodium Dodecyl Sulphate) substance were researched and rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) was used as the material. As a result of the application period, swimming performance, blood parameters, and some enzyme activity values were scrutinized. In the rainbow trout, exposed to two different doses of the SDS substance, critical swimming speed was examined as the swimming performance trait and the effect of SDS on critical swimming speed was found to be significant (P0,05).