Üzerinde yüzey çatlağı bulunan hibrid tabakalanmış kompozit levhaların dinamik davranışlarının incelenmesi
Investigation of dynamic behaviors of hybrid stacked composite laminates with surface crack
- Tez No: 335376
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER SİNAN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada; üzerinde yüzey çatlağı bulunan hibrid tabakalandırılmış kompozit levhaların dinamik ve hasar davranışları incelenmiştir. Kullanılan malzemeler hibrit kompozit olup E-camı/epoksi ve karbon/epoksi kompozit tabakalardan oluşmaktadır. Tabakalanmanın etkisinin incelenmesi için farklı dizilim sıralamalarıyla üretilmiştir. Malzemelere farklı parametrelerde yüzey çatlakları açılarak darbe davranışlarına etkisi gözlenmiştir. Düşük hızlı darbe deneyleri, geliştirilen ağırlık düşürme test cihazında gerçekleştirilmiştir. Farklı darbe hızlarında ve farklı yüzey çatlağı geometrilerinde gerçekleştirilen deneyler sonrasında levhaların dinamik cevabı ve oluşan hasarlar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, dynamic response and damage characteristics of hybrid laminated composite plates with surface cracks subjected to low velocity impact were investigated. The utilized materials were hybrid composites that consist of glass/epoxy and carbon/epoxy composite layers produced in different stacking sequences in order to investigate the effect of stacking sequence. Surface cracks with different shape and depth parameters were formed on samples and their effects on dynamic responses were examined. Low velocity impact tests were conducted on drop weight test setup. Dynamic responses of the plates and damage formation under different impact velocities and different surface crack geometries have been investigated.