Tatlı su balığı 'Oreochromis niloticus' un gonad histolojisi üzerindeki piretroid pestisit deltamethrinin etkileri ve E vitaminin etkisi
The effect of pyrethroid pesticide deltamethrin on the gonad histology of freshwater fish 'Oreochromis niloticus' and the effect of vitamin E
  1. Tez No: 335480
  2. Yazar: AHMET SERHAT BAYAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF İPEK SATAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada piretroid insektisit deltamethrinin subletal konsantrasyonuna maruz bırakılan tatlı su balığı Oreochromis niloticus? ların ovaryum ve testislerinde meydana gelebilecek histopatolojik etkilerin tespiti ve E vitamininin koruyucu etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Deltamethrin yaygın olarak kullanılan bir piretroid pestisittir. E vitamini pestisit maruziyeti sonrası oluşan serbest radikalleri inaktive ederek hücrelerin toksisiteye karşı korunmasında rol oynayan önemli bir antioksidandır. Bu nedenle deltamethrinin Oreochromis niloticus? ların üreme sistemi (ovaryum ve testis) üzerindeki histopatolojik etkisi değerlendirilerek E vitaminin buna karşı muhtemel koruyucu etkisinin olup olmadığı araştırılmıştır. Balıklar; kontrol grubu (Grup-I), E vitamini muameleli grup (Grup-II), deltamethrin muameleli grup (Grup-III), E vitamini + deltamethrin muameleli grup (Grup-IV) olmak üzere dört gruba ayrılmıştır. Kontrol grubu ve E vitamini diyet ile beslenen grupta, 7., 14. ve 21. günün sonunda ovaryum ve testis normal yapıda gözlenmiştir. E vitamini ilaveli grubun ovaryumları kontrol grubu balıkların ovaryumlarına göre daha iyi geliştiği ve oositierin daha büyük olduğu tespit edilmiştir. Testislerde ise kontrol grubu ile E vitamini muameleli grup arasındaki en önemli farkın E vitaminli diyet ile beslenen balıkların seminifer tübül içerisindeki spermatozoa sayısının daha fazla olmasıdır. Ovaryum ve testisin deltamethrinden etkilendiği tespit edilmiştir. Balıkların ovaryumlarında; şekli bozulmuş oositler; atretik oositler; melanomakrofaj merkezleri; makrofajlar tarafından sarılan, nukleusunu kaybetmiş oositler; fokal nekrotik alan; gibi histopatolojik bulguların olduğu not edilmiştir. Testislerde ise; hücre nekrozu; piknotik nukleus; spermatojenik hücrelerin sayısında azalma; seminifer tübül lümeninde spermatozoaların sayısında azalma; spermatositlerin sayısında azalma; spermatogonia hücrelerinin hipertrofisi ve dejenerasyonu; makrofajların sayısında artış; gibi bulguların olduğu tespit edilmiştir. Pestisit ve diyet kalitesi gonad histopatolojisi üzerinde etkili olmuştur. Deltamethrin etkili grup, E vitamini ilave diyet ile beslenen grup ile karşılaştırıldığında daha fazla zarar görmüştür. E vitamini, deltamethrin ile tetiklenen bazı histopatolojk etkileri azaltmış fakat tam koruma sağlayamamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the alterations occuring in ovaries and testes of Oreochromis niloticus exposed to deltamethrin and to examine the possible effect of vitamin E on this subject. Deltamethrin, is a commonly used pyrethroid pesticide. Vitamin E is a antioxidant that plays an important role in protecting cells against toxicity by inactivating free radicals generated following pesticides exposure. Therefore, it was evaluated whether deltamethrin induced histopathological changes in the reproductive system (ovaries and testes) of Oreochromis niloticus, and the possible protective effect of vitamin E against deltamethrin inducing adverse effects in O. niloticus were investigated. The fish were divided into four groups, i.e., control group, vitamin E-treated group, deltamethrin-treated group, vitamin E+ deltamethrin- treated group. In control group and vitamin E-treated group, ovary and testes were normal at the end of 7?th, 14?th and 21?st days. In the ovaries of vitamin E-treated fish, it was observed that oocytes were well developed and there were bigger oocytes than those in control group. In the testes, the most important difference between control group and vitamin E-treated group was that, the number of spermatozoa in seminiferous tubules of the fish fed with vitamin E supported diet was higher. Testes and ovary were found to be effected with the deltamethrin. The deformed oocytes, atretic oocytes, melanomacrophage centers, oocytes without nuclei surrounded by macrophages, focal necrotic areas were noted in ovary of Nile Tİlapia. Deltamethrin caused cell necrosis, nuclear pycnosis, decreasing number of spermatogenic cells, decreasing spermatozoa within the lumen of the seminiferous tubule, decreasing number of spermatocyte cells, hypertrophy of spermatogonia cells, degeneration of spermatogonia cells, increasing number of macrophages in testes. Pesticide and diet quality made an impact on gonad histopathology. In treatments of deltamethrin, group fed with control diet showed much greater damage in comparison with group fed with vitamin E supplemented diet. Vitamin E decreased some histopathological changes induced by deltamethrin, but did not confer complete protection.