Ters problemi için Volterra tipi integral denklem uygulaması
Application of Volterra integral equation for inverse problem
- Tez No: 335531
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışmada fonksiyon katsayılı hiperbolik denklemler için başlangıç değer problemi çalışılmıştır. Bu problemlerin çözümleri tekil çekirdeğe sahip 3-D Volterra tipi integral denklemlerini sağladığı ispatlanmıştır. İntegral denklemler yaklaşık ardışıklar yöntemiyle çözülmüştür. Hiperbolik bir denklem için ters problemi çalışmak amacıyla 3-D Volterra integral denklemin uygulaması verilmiştir. Bu tezde integral denklemin çözümü için varlık ve teklik teoremleri ispatlanmıştır. Bu tezin sonuçları Sobolev'in bulduğu fonksiyon hızlı dalga denklemiyle ilgili sonuçları geliştirmiş ve genelleştirmiştir.
Özet (Çeviri)
Initial value problems for hyperbolic equations with function coefficients are considered in this thesis. It was proved that the solutions of these problems satisfy the 3-D Volterra integral equations with singular kernels. These 3-D Volterra integral equations were solved by the successive approximations. An application of 3-D Volterra integral equation to study one inverse problem for a hyperbolic equation was given. The existence and uniqueness theorems for the solution of an integral equation were proved in the thesis. The result of the thesis generalize and extend Sobolev's result relative to the wave equation with the function velocity.