KABG hastalarında konvansiyonel yöntemle uygulanan heparinizasyonun ACT, kanama ve kan ürünü kullanımına etkilerinin retrospektif araştırılması
In CABG P tients the effects of heparine which applied by the conventional method on the act values and the usage of blood products
- Tez No: 335952
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LALE YÜCEYAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
KPB ile yapılan kalp operasyonlarında sistemik heparinizasyon anahtar rolü oynamaktadır.Bu tür ameliyatlar kanın KPB devreleri gibi yabancı yüzeylere teması ile aktive olan koagülasyon kaskadının yüksek doz heparin ile inhibe edilmesi ile gerçekleşmektedir. Bu inhibisyonun KPB süresince devam etmesi istenirken cerrahi bitiminde de etkinin tamamen ortadan kalkması gerekmektedir. Antikoagülasyonun yeterliliği pek çok merkezde olduğu gibi bizim hastanemizde de aktive edilmiş koagülasyon zamanı (ACT) ile takip edilmektedir. Ancak ACT, KPB sırasında kan heparin konsantrasyonunu doğru olarak yansıtmayabilir. Antikoagülasyonun yetersiz olması da hemostatik aktivasyonun devam etmesine ve sonucunda postoperatif kanamanın artmasına neden olabilir.Bu retrospektif çalışmaya 2007-2010 tarihleri arasında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kalp Damar Cerrahisi ameliyathanesinde koroner arter by pass greft (KABG) operasyonu olan hastalar dahil edildi ve konvansiyonel yöntemle verilen (kiloya bağımlı sabit doz) heparinin peroperatif ACT değerleri, kanama ve kan ürünü kullanımına etkisi araştırılmıştır.Çalışmamızın sonucunda hastalara antikoagulasyon için verilen heparinin dozu arttıkça kullanılan eritosit süspansiyonu ve taze donmuş plazma miktarında azalma olduğu görülmüştür. Literatürle uyumlu olarak kros klemp süresi uzadıkça postoperatif dönemde tam kan kullanımı artmıştır. Ayrıca protamin dozu ile eritrosit süspansiyonu kullanımı arasında negatif yönde zayıf bir ilişki bulunmuştur.Sonuç olarak ünitemizde heparinizasyon hala pekçok merkezde olduğu gibi konvansiyonel yöntemlerle uygulanmaktadır. Ancak peroperatif antikoagülasyonu daha doğru yansıtan ve etkin heparinizasyon sağlayan yeni monitorizasyon yöntemlerinin kullanılmasının perioperatif kanama ve kan ürünü kullanımını azaltacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Systemic heparinisation is the key point of the cardiac operations which use cardiopulmonary by pass(CPB). This kind of operations performed under the inhibition of coagulation system which was activated due to ineraction of blood with the nonendothelial CPB surfaces. Anticoagulation should continue during the CPB and disappear after the surgery. In our hospital, like the many other centers efficiency of the anticoagulation is followed with the activated coagulation time (ACT). But ACT may not reflect the real heparine concentiration in blood during the CPB. Inadequate anticoagulation can cause to continue of the hemostatic activation and can cause of increased postoperative bleeding.In this retrospective study 192 patients undergoing CPB for CABG in Cerrahpaşa Medical Faculty Cardivasculary Sugery operating rooms between 2007-2010 were examined. Effects of heparine which applied by the conventional method (constant dosage depends on weight) on the perioperative ACT values and the usage of blood products was assesed. In our study we found that by the increase of heparine dosage for the anticoagulation caused a significant decrease in usage of erytrocyte suspension and fresh frozen plasma. It is also found that cross clamp time was directly proportional to comsumption of whole blood.As a result in our unite we also use conventional method of heparinisation like the many other centers. However we think that the use new monitoring methods which reflects the peroperative anticoagulation accurately and cause effective heparinisation will decrease the usage of blood products.