Açık açılı glokom olgularında optik sinir başı retina sinir lifleri ve makulanın optik koherens tomografi ile incelenmesi
Evaluation of optic nerve head retinal nerve fibers and macula using optical coherence tomography in open-angle glaucoma patients
- Tez No: 335953
- Danışmanlar: PROF. DR. NEZİR SUYUGÜL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Perimetrik ve preperimetrik glokom tanılı hastalarda peripapiller RSLT kalınlığı ve makula bölgesi kalınlıklarının optik koherens tomografi ile ölçülerek karşılaştırılması.Gereç ve Yöntem: Toplam 61 hastanın, 122 gözü çalışmaya dahil edildi. Görme Alanı MD değeri; -4 dB üzerinde olan gözler ?perimetrik glokom-Grup 1?, -4 dB altında olan gözler ?preperimetrik glokom-Grup 2? olarak sınıflandırıldı. Grup 1'de 50 göz, Grup 2'de 72 göz bulunuyordu. Tüm olgularda tashihsiz ve tashihli görme keskinliği (Snellen eşeli ile), bilgisayarlı görme alanı, ,biomikroskopi ve gözdibi incelemesi , göz içi basıncı ölçümleri ve SLO/OCT cihazı ile optik koherens tomografi tetkikleri yapıldı. Peripapiller RSLT ve makula bölgesi retina kalınlıkları kadranlar halinde iki grup arasında karşılaştırıldı.Bulgular: Ortalama RSLT kalınlığı sırasıyla Grup 1'de 89,30±14,98, Grup 2'de 107,76±12,57 mikron olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
To compare peripapillary RNFL and macular area thickness in perimetric and preperimetric glaucoma patients with optical coherence tomography.Material and Methods: 122 eyes of 61 patients were included in the study. Eyes with a visual field MD Value above -4 dB were classified as `perimetric glaucoma-Group 1?, Eyes with a visual Field MD Value below -4 dB were classified as `preperimetric glaucoma-Group 2?. Group 1 consisted of 50 eyes and group 2 consisted of 72 eyes. Uncorrected and corrected visual acuity measurements, computerized visual field, biomicroscopic and fundoscopic examination, intraocular pressure measurement and optical coherence tomography measurment with SLO/OCT device were performed in all subjects. Peripapillary RNFL and macular area thickness of each quadrant were compared between two groups.Results: Mean RNFL thickness was found 89,30±14,98 ?m in Group 1 and 107,76±12,57 ?m in Group 2.