Erken uterin arter doppler bulgularının plasental yatak biyopsisi histolojisi ile ilişkilendirilmesi
Association between early uterine artery doppler findings and placental bed biopsy histology
- Tez No: 335959
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PELİN ÖCAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Amaç: Preeklampsi ve intrauterin gelişme geriliğinde yüksek prediktif değeri olan uterin arter Doppler değerlerinin plasental yatak histopatolojisi ile ilişkisini ortaya koymak.Metod: 11-14 ve 20-24 haftalarda rutin muayene için gelen 81 gebeye uterin arter ve spiral arter Doppler ölçümleri yapıldı. Bu gebelerden sezaryen ile doğum yapanlardan plasental yatak biyopsisi alındı. Alınan biyopside gebeliğe bağlı fizyolojik değişimler ve patolojik bulgular araştırılarak Doppler bulguları ile kıyaslandı.Bulgular: 67 biyopsi yeterli kabul edildi. Gebeliğe bağlı fizyolojik değişimlerin izlendiği grupta, yetersiz trofoblastik invazyon ve patolojik değişimlerin izlendiği gruba göre ikinci trimesterde yapılan Doppler çalışmalarında istatiksel olarak anlamlı oranda düşük PI ve RI değerleri ve daha az oranda çentiklenme saptanmıştır.Sonuç: Uterin arter erken Doppler değerlendirmesinin preeklampsi ve intrauterin gelişme geriliği ile anlamlı ilişkisi daha önceki çalışmalarda gösterilmiştir. Yaptığımız çalışmada klinik sonuçtan bağımsız olarak ikinci trimester Doppler değerlerinin plasental yatak histolojisi ile anlamlı ilişkisi olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: Determine the relationship between uterine artery Doppler indices that has high predictive value for intrauterine growth retardation and preeclampsia and placental bed histopathology.Material and Method: Uterine artery and spiral artery Doppler measurement were made to 81 pregnant women who had come for routine antenatal care at 11-14 th and 20-24 th weeks. Placental bed biopsies were taken during cesarean section. Physiological changes and pathological findings were investigated and were compared with Doppler findings.Results: 67 biyopsies were accepted as adequate biyopsy. In the group that showed physiological changes there was statistically low PI and RI values and lesser rate of notch at second trimester compared to group that showed pathological changes and insufficient trophoblastic invasion.Conclusion: Strong relationship between early uterine artery Doppler indices and preeclampsia and intrauterine growth retardation had been shown in previous studies. In our study, we concluded that second trimester Doppler findings has significant relation with placental bed biopsy regardless of clinical results.