İşgörenlerin örgütsel bağlılık düzeyi ile takım performansı arasındaki ilişkiler üzerine bir araştırma
A research on the relationship between the level of organizational commitment of employees and team performance
  1. Tez No: 336065
  2. Yazar: ARZU ALACALAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmanın amacı, işgörenlerin örgütsel bağlılık düzeyleri ile takım performansı arasındaki ilişkiyi incelemektir. Üç ana bölümden meydana gelen çalışmanın ?Örgütsel Bağlılık? başlıklı ilk bölümünde; örgütsel bağlılık kavramına ait yapılmış tanımlar, örgütsel bağlılığa etki eden faktörler, örgütsel bağlılıkla ilgili geliştirilmiş yaklaşımlar, örgütsel bağlılığa benzer kavramlar ve örgütsel bağlılık ile performans ilişkisi ele alınmıştır. ?Örgütlerde Takım Çalışması ve Performansı? başlıklı ikinci bölümde; takım kavramı, takım çalışması ve önemi, takımların karakteristik özellikleri, takım ve grup kavramları arasındaki farklar, takımların oluşum süreci, örgütlerde bulunan takım çeşitleri ve takım performansı konuları incelenmiştir. Çalışmanın araştırma kısmının bulunduğu son bölümde, araştırmaya ait oluşturulmuş hipotezleri test etmek amacıyla gerçekleştirilmiş anket çalışmasına ait bulgulara yer verilmiştir. Örgütsel bağlılık bileşenleri olan duygusal bağlılık, devamlılık bağlılığı ve normatif bağlılığı ölçmede Allen ve Meyer?in geliştirmiş olduğu ?Örgütsel Bağlılık Ölçeği?; takım performansını ölçmek için ise Edmondson?ın ?Takım Performansı Ölçeği? kullanılmıştır. Söz konusu bulgular, SPSS 16.0 adlı programda analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda, takım performansı ile örgütsel bağlılık bileşenlerinin her biri arasında ilişki olduğu saptanmış; takım performansının, duygusal bağlılık ve normatif bağlılık bileşenlerine kıyasla, devamlılık bağlılığı bileşeni ile daha güçlü bir ilişki içinde olduğu gözlenmiştir. Anahtar SözcüklerÖrgütsel Bağlılık, Duygusal Bağlılık, Devamlılık Bağlılığı, Normatif Bağlılık, Takım Çalışması, Takım Performansı
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationship between employees' organizational commitment levels and team performance. Study comprises of three main sections: In the first part entitled“Organizational Commitment”, the definitions of organizational commitment, factors affecting organizational commitment, developed approaches related to organizational commitment, concepts similar to organizational commitment and the relationship between organizational commitment and performance were discussed. In the second part named“Teamwork and Team Performance in Organizations?; team concept, the importance of teamwork, the characteristics of the teams, the differences between the concepts of team and group, team formation process, types of teams and team performance were explained. In the final part of the study, findings of the empirical research carried out in order to test the hypotheses generated in scope of the study are presented. To measure affective commitment, continuance commitment and normative commitment which are the components of organizational commitment ?Organizational Commitment Scale”developed by Allen and Meyer has been used. To measure the performance of teams, Edmondson's“Team Performance Scale”has been used. The findings were analyzed by the program called SPSS 16.0. As a result of the research, significant relationships have been found between team performance and each of the components of organizational commitment. A more powerful relationship has been observed between continuance commitment and the team performance compared to the relations of affective commitment and normative commitment with the team performance. Key WordsOrganizational Commitment, Affective Commitment, Continuance Commitment, Normative Commitment, Teamwork, Team Performance