Hastane acillerinde resmi ve resmi olmayan yapı uyuşmazlığının personelin iş doyumuna etkisi
The conflict between formal and informal structures of the emergency departments that effect the occupational satisfaction of staff
- Tez No: 336386
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN GÜNGÖR ERGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmada Hastane Acillerinde hizmet veren çalışanların iş doyumlarına etki eden faktörler ele alınmıştır. İş doyumunun yüksek olması, iş memnuniyetine yansıyacağı için bu da doğrudan doğruya hastane acillerinden hizmet alan hastaların memnuniyet düzeyini arttıracaktır; sonuçta Acil Servisler sağlık sistemi içersinde daha fonksiyonel hale gelerek, toplumsal sistemin daha düzgün ve uyumlu işlemesine katkıda bulunan bir alt-sistemini oluşturacaktır. Dünyanın her yerinde hastane hizmetlerinin en zor olduğu yerlerden biri Acillerdir. Bu merkezlerdeki memnuniyet düzeyi genellikle hastanedeki hizmet ortalamasının altındadır.Araştırmada, hastane acillerinde çalışanların görevleri, yaşları, cinsiyetleri, medeni durumları, meslekte çalışma süreleri, acil serviste çalışma sürelerine göre iş doyumunu ölçmek üzere iş doyum ölçeği uygulanmıştır.Çalışmada, sadece acil serviste çalışanların meslek gruplarına göre iş doyum ölçeğinin değerlendirilmesi istatistiksel olarak anlamlı çıkmıştır. Acil serviste çalışanların meslek gruplarına göre değerlendirilmesinde ise, gelirin en fazla iş doyumuna neden olanların uzman doktorlar ve hasta bakıcılar, görevlerinden marjinal yararlar ve belli bir hizmete bağlı ödül sağlayanların hasta bakıcılar, işin doğasını en fazla kabul eden meslek grubunun hemşireler ve sekreterler, terfiden en fazla doyuma ulaşanların uzman doktorlar, iletişimi en iyi grubun hasta bakıcılar ve hemşireler olurken en düşük grubun asistanlar, toplam olarak en memnun grubun hasta bakıcılar ve hemşireler olduğu tespit edilmiştir. Birlikte çalışmadan dolayı hiç bir grubun birbirinden rahatsız olmadığı belirlenmiştir.Hastane acillerinde çalışan personelin, medeni durumlarının yaşları ile istatistiksel olarak ilişkili olduğu, 20-29 yaş aralığında daha fazla bekar oldukları ortaya konulmuştur.Hastane acillerinde resmi ve resmi olmayan yapısal uyuşmazlık halledildikçe çalışan personelin iş doyumu yükselecek, bu da iş memnuniyetinin artmasına yol açacak ve acillerde verilen hizmetin kalitesinin artmasına neden olacaktır.Çalışmamızda acillerde çalışanların toplam memnuniyetlerinin birbirlerinden farklı olduğu, bunu da belirleyen en önemli faktörün meslekleri olduğu tespit edilmiştir.Anahtar Sözcükler; Hastane acil personeli, resmi ve resmi olmayan yapı, iş doyumu
Özet (Çeviri)
This study addresses the factors that affect the occupational satisfaction of staff working at the emergency department of hospitals. As high occupational satisfaction directly reflects work gratification this will then directly increase the satisfaction of the patients that apply to the emergency department of the hospital. Making the emergency department more functional in the health system leads to the formation of an ordered and more compatible sub-system. Everywhere around the world emergency departments are the most difficult to administer hospital services. At these centers the satisfaction level is usually below that of the hospitals average.In this study to measure the level of work gratification the occupation satisfaction scale was applied. Professions, age, sex, marital status, working hours, working hours in the emergency department were questioned.In the study only those working in the emergency ward according to the occupational group was statistically significant when the occupation satisfaction scale evaluated.When evaluated according to occupational group, having a high income caused the most occupation satisfaction among specialist?s doctors and nurse?s aides, taking marginal benefit from patients and accepting gifts after their service were nurse?s aides, those most accepting of their occupations nature were the nurses and secretaries, those most satisfied with promotion were specialist?s doctors, those with the best communication skills were the nurses and those with the worst residents, the group with the highest satisfaction were the nurses and nurse?s aides. None of the groups expressed any discomfort when working with the other groups.Marital status and age was statistically significant for staff working at the hospital, the study showed there were more single staff between the ages of 20-29.This study shows that as the time spent working in the emergency department increases this also increases exhaustion when compared to those working in other parts of the hospital.Only when conflict between formal and informal structures of the emergency departments are solved will occupational satisfaction of emergency staff increase, this will in turn lead to an increase in gratification in the work place and cause an increase in the quality of service.Our study showed a difference of total occupational satisfaction and the most important factor affecting this was found to be occupation.Key Words; Emergency department officials, formel and informel structures, occupational satisfaction,