Ferheng-i Murtazâ: Metin-inceleme
Ferheng-i Murtazâ: Text-critic
- Tez No: 336540
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜRSEL ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fars Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 1130
Özet
Bu çalışmamızın konusu, Murtazâ Elker?in hazırladığı Ferheng-i Murtazâ adlı Türkçe-Farsça sözlüğün edisyon çalışmasıdır. Tezimiz bir giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde sözlüğün tanımı yapılmış olup ilk Farsça sözlük çalışmaları, İlk Türkçe sözlük çalışmaları ve Türkçe-Farsça sözlükler hakkında bilgi vermektedir. Birinci bölümde, Murtazâ Elker?in hayatı ve edebî kişiliğinden bahsedilmiştir. İkinci bölümde, Ferheng-i Murtazâ?nın hazırlanma sebebi, bu sözlüğün hazırlanırken kullanılan yöntem ve Ferheng-i Murtazâ?ya ait dil özelliklerine değinilmiştir. Sonuçta, bu sözlük hakkında bilgiler verdik.
Özet (Çeviri)
The main objective of this thesis is to conduct an edition to the Turkish - Persian dictionary called Ferheng-i Murtazâ compiled by Murtazâ Elker. Thesis contains an introduction and three main chapters. In the introduction part it has been discussed the definition of the dictionary, the early Persian dictionary compiles, the early Turkish dictionary compiles and the Turkish?Persian dictionaries. The first chapter is about the Murtazâ Elker?s life and his literature. The second part is about the compiling process of Ferheng-i Murtazâ, the method of compiling, linguistic structure and the aim of compiling such a dictionary. In conclusion chapter it is aimed to analyze of Ferheng-i Murtazâ and present the research work in this thesis.