Selektif lazer trabeküloplasti sonuçlarımız
Selekti̇f lazer trabeküloplasti̇ sonuçlarimiz
  1. Tez No: 420909
  2. Yazar: NİHAT SAYIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR KÜÇÜKSÜMER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Prof.Dr.N.Reşat Belger Beyoğlu Göz Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: SLT'nin primer açık açılı glokomlu (PAAG) ve psödoeksfoliatif glokomlu (PEG) hastalardaki etkinliğini ve güvenilirliğini değerlendirmek. Gereç ve yöntem: Çalışmamıza 42 hastanın 55 gözü dahil edildi. Çalışmaya alınan hastaların glokom tipleri; PAAG (33, %60) ve PEG (22, %40) şeklindeydi. Hastalar lazer öcesi ve sonrası takiplerde, GİB değerleri, kullandıkları antiglokomatöz ilaç sayıları, düzeltilmiş en iyi görme keskinlikleri ve lazer sonrası görülen komplikasyonlar açısından değerlendirildi. Bulgular: Çalışmamızdaki hastaların ortalama yaşları 67,6±10,3 olarak bulundu. Ortalama takip süresi 8,02±2,8 ay idi. Tüm hastaların lazer öncesi ortalama GİB 20,9±6,2 mmHg idi. Lazer sonrası ortalama GİB değerleri; 1.hafta, 1.ay, 3.ay, 6.ay ve 1.yılda sırasıyla 15,8±5,1 mmHg, 15,4±4,3 mmHg, 15,1±3,6 mmHg, 16,1±3,5 mmHg ve 16,3±3,7 mmHg olarak bulundu. Lazer sonrası 1.yıl hariç tüm kontrollerde ortalama GİB değeri, lazer öncesine göre istatistiksel olarak anlamlı derecede düşük bulundu. PAAG ve PEG hastalarındaki başarı oranı sırasıyla % 66,7 ve % 54,5 olarak hesaplandı ve her iki grup arasındaki başarı oranları bakımından istatiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı (p=0,452). Olguların kullandığı ortalama antiglokomatöz ilaç sayısı SLT tedavisi öncesinde 2,5±1,3 (0-4) iken, SLT sonrası son kontrolde ortalama 2,2±1,4 (0-4) olarak bulunmuştur (p=0.003). Lazer sonrası 1. saatte 1 hastada GİB piki, 1. günde 9 olguda 1-3 pozitif ön kamara reaksiyonu, 10 hastada konjoktival hiperemi ve 4 hastada oküler ağrı görüldü. Sonuç: SLT primer açık açılı glokom ve sekonder açık açık açılı glokom olgularında etkili ve güvenilebilir bir yöntemdir.
Özet (Çeviri)
Purpose: To investigate the efficacy and safety of selective laser trabeculoplasty (SLT) on open-angle glaucoma (OAG) and pseudoexfoliative glaucoma(PEG). Materials and Methods: In our study, 55 eyes of 42 patients with OAG and PEG were included. Glaucoma types were OAG (33, %60) ve PEG (22, %40). The patients were evaluated for number of antiglaucomatous medication, the best corrected visual acuity, and complications after laser. Results: The mean age of patients was 67,6±10,3 years. The mean follow-up was 8,02±2,8 months. The mean IOP was 20.9 ± 6.2 mmHg before the laser. The mean IOP after laser; 1st week, 1st, 3rd, 6th month and 1st year at 15.8 ± 5.1 mmHg, 15.4 ± 4.3 mmHg and 15.1 ± 3.6 mmHg, 16.1 ± 3.5 mmHg and 16.3 ± 3.7 mmHg was found, respectively. A statistically significant decrease was observed in the mean baseline IOP at 1, 3,and 6 months of followup, except at first year. The success rate in patients with POAG and PEG was calculated as 66.7% and 54.5%, respectively. There was no statistically significant difference in success rates between the two groups (p=0,452). The average number of anti-glaucomatous drugs used before the SLT treatment was 2.5 ± 1.3 (0-4). The average number of anti-glaucomatous drugs used after the SLT treatment was 2.2 ± 1.4 (0-4). There was no statistically significant difference (p = 0.003). IOP peak was seen in one patient in the first hour. Anterior chamber reaction was seen in 9 patients on the first day. Conjunctival hyperemia and ocular pain were observed in 10 and 4 patients, respectively on the first day. Conclusion: SLT is an effective and reliable method for primary open-angle glaucoma and secondary open-angle glaucoma open.