Farklı 'TAPER' değerleri ile şekillendirilmiş dişlerde tedavi sonrası kırık riskinin araştırılması
Evaluation of fracture resistance of teeth after root canal preparation with diffrerante tapers
  1. Tez No: 336782
  2. Yazar: İLDA SİNEM BİRDAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMA YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışma, İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Endodonti Anabilim Dalı kliniğinde yapılmıştır. Çalışmada farklı Ni-Ti döner sistemlerle (Pro Taper, Hero Shaper ve Mtwo) şekillendirmenin ve kanal dolgusu tekniklerinin (lateral kondensasyon, (down-pack/back-fill) iki farklı diş grubu üzerinde dikey kırığa eğilim açısından etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmada alt çene küçük azı dişleri ve alt çene kesici dişleri; 20 deney grubuna ayrılmıştır. Deney örneklerinin kırılma dayanımının ölçülebilmesi için Universal test cihazı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the fracture resistance of roots following root canal therapy.100 freshly extracted human mandibular premolar teeth were decoranated and divided into 10 groups (n=10). The root canal therapy was performed with various techniques: Group 1:Pro Taper; AH Plus +Gutta-percha (down-pack/back-fill), Group 2:Pro Taper; AH Plus+Gutta-percha (cold lateral compaction), Group 3:Pro Taper; no filling, Group 4:Hero Shaper; AH Plus +Gutta-percha (down-pack/back-fill), Group 5: Hero Shaper; AH Plus+Gutta-percha (cold lateral compaction), Group 6 : Hero Shaper; no filling Group 7:Mtwo; AH Plus +Gutta-percha (down-pack/back-fill), Group 8: Mtwo; AH Plus+Gutta-percha (cold lateral compaction), Group 9: Mtwo; no filling, Group 10: No instrumentation or filling. Besides 100 freshly extracted human mandibular incisor teeth were went through same procedures. For each root, a simulated periodontal ligament was prepared. The roots were than embedded in acrylic moulds. The speciments were submitted to a compressive load at a crosshead speed of 1mm min?¹ in a universal testing machine. The load at which fracture occured was recorded in Newton and statistically analysed using one-way ANOVA and Tukey.