Tavşanlarda oluşturulan organofosfat toksisitesinde intravenöz lipid emülsiyonu tedavisi ile atropin ve pralidoksim tedavilerinin karşilaştirilmasi
Comparison of intravenous lipid emulsion cure with atropin and pralidoksim cure in organofosfade toxicity developed in rabbits
- Tez No: 431749
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL BAYIR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışmanın amacı tavşanlarda geliştirilen akut organofosfat zehirlenmesinde antidot tedavisi ile intravenöz lipid emülsiyonun etkilerini araştırmak ve antidot tedavisi ile karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmada 38 tavşan kullanıldı. Denekler kontrol (n=6), toksikasyon (n=8), PAM+atropin (n=8), PAM+İLE (n=8) ve İLE grubu (n=8) olarak 5 gruba ayrıldılar. Her denekten toksisite öncesi eritrosit AChE değerlerini ölçmek için kan örnekleri alındıktan sonra orogastrik yoldan 12 mg/kg DDVP verildi. Takibinde eritrosit AChE için 6, 12 ve 24. saatlerde kan örnekleri alındı. 24. saatte çalışmanın sonunda denekler sakrifiye edildiler. Deneklerden dokuda ChE değerlendirmek üzere beyin dokusundan örnekler alındı. Eritrosit AChE ve doku ChE tayini elektrometrik yöntemle yapıldı. Sonuçlar SPSS for windows 18 programında değerlendirildi. Gruplar arası karşılaştırma ANOVA Varyans analizi ile yapıldı, takiben Tukey testi ile çapraz karşılaştırma uygulandı. Bulgular: 24. saatte en yüksek eritrosit AChE aktivitesi kontrol grubunda 1033,5000 mIU/mL, en düşük AChE aktivitesi toksikasyon grubunda 826,1250 58 mIU/mL ölçülmüştür. Ortalama AChE aktivitesi ise 953,7714 mIU/mL tespit edilmiştir. Gruplar arası eritrosit AChE aktivitelerine anlamlı fark sadece 24. saatte elde edilmiştir(p: 022). Beyin dokusunda ChE aktivitelerine bakıldığında en yüksek ChE aktivitesinin kontrol grubunda 4221,33 mIU/g protein olduğu tespit edilmiştir. ChE aktivitesi en yüksek 2. değer olarak PAM+İLE grubunda 2718,75 mIU/g protein ölçülmüştür. ChE aktivitesi en yüksek 3. değer olarak İLE grubunda 2015,00 mIU/g protein ölçülmüştür. ChE aktivitesi en yüksek 4. değer olarak PAM+ atropin grubunda 2011,00 mIU/g protein ölçülmüştür. ChE aktivitesinin en düşük değeri sadece toksikasyon grubunda 1937,50 mIU/g protein ölçülmüştür. Otuz sekiz denekten alınan beyin dokularındaki ortalama kolinesteraz aktivitelesi ise 2494,37 mIU/g protein ölçülmüştür. Sonuç: Çalışmamızdan elde edilen sonuçlara göre DDVP toksikasyonunda İLE eritrositteki AChE aktivitesini arttırmaktadır. Ancak klasik tedavi olan PAM ve atropin ikilisi kadar iyi yönde etki etmemiştir. İLE toksik maddeleri bağlamakta ve atılımını hızlandırmaktadır, beyin dokusu üzerinde intoksikasyonun etkilerini azaltmaktadır. Gelecekte birçok intoksikasyonda umut taşıyan İLE tedavi endikasyonları klinik çalışmalar ile irdelenmelidir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: The aim this work is investigating the effects of intravenous lipid emulsion, in acute organofosfade toxicity developed in rabbits with anditote cure, togather with comparing this cure with the antidote cure. Materials and Methods: 38 rabbits are utilized in this work. They are divided into five categories: control group (n=6), toxication group (n=8), PAM+atropin group (n=8), PAM+ILE group (n=8) and ILE group (n=8). Before the toxicity blood samples are taken from each subject to measure erythrocyte AChE values and then they are given 12mg/kg DDVP from orogastric way. In the following 6, 12 and 24 hours blood samples are taken for measuring erythrocyte AChE values. After 24 hours, when the work is completed, the subjects are sacrified by applying a high dose IV anesthetic. To measure ChE value in the tissues, brain samples are taken from the subjects. Erythrocyte AChE and tissue ChE measurements are performed with electrometric analysis. The results are evaluated in SSPS for Windows 18. The comparison between the groups are made by means of ANOVA variance analysis and cross comparison are performed with Tukey test. Results: 60 At the end of 24 hours, maximal erythrocyte AchE acitivity is detected in control group as 1033,5000 mIU/mL, whereas the minimal AchE acitivity is measured in toxication group as 826,1250 mIU/mL. The average erythrocyte AchE acitivity is found as 953,7714 mIU/mL. A meaningful difference between erythrocyte AchE acitivity in different groups can only be observed in the 24th hour (p:0.022). For ChE acitivity in the brain, the maximal values are found in control group as 4221,33 mIU/g protein. The second maximum value after this is observed in PAM+ILE group as 2718,75 mIU/g protein. The third maximum value is recorded for ILE group as 2015,00 mIU/g protein. The fourth maximum value is recorded for PAM+ atropin group as 2011,00 mIU/g protein. The minimal ChE acitivity is observed as 1937,50 mIU/g protein in the toxicity group for which no cure is applied. The average value of ChE acitivity in the brain is measured as 2494,37 mIU/g protein. Conclusion: According the results of the performed work, ILE increases the erythrocyte AchE acitivity in DDVP toxication. However, it is not as effective as the traditional PAM+atropin cure. Yet, there must be some other clinical works for toxications other than LAT. Future work is devoted the promising ILE cure endications, which is promising in many intoxication cases.