Probiyotik Sucuk Üretiminde Bileşim ve Yapısal Özelliklerin Optimizasyonu
The Optimization of Compositional and Structural Properties in Probiotic Sucuk Production
  1. Tez No: 337062
  2. Yazar: AYTUNGA BAĞDATLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AKİF KUNDAKÇI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gıda Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmada, farklı yağ oranlarının ve farklı partikül büyüklüklerinin probiyotik sucuğun bileşim ve yapısal özellikleri üzerine etkileri incelenmiştir. Sucuk üretiminde %20, %25 ve %30 olacak şekilde üç farklı yağ oranı kullanılmıştır. Et, kıyma makinasının 3 mm, 5 mm ve 8 mm?lik ayna delik çapından çekilmek suretiyle üç farklı partikül büyüklüğü elde edilmiştir. Böylelikle ürünün hem bileşim hem de yapısal özellikleri birbirinden farklı dokuz grup sucuk elde edilmiştir. Sucuğa probiyotik karakter kazandırmak amacıyla L. casei CRL 431 ilavesi yapılmıştır. Örnekler arasında en iyi yapısal ve bileşim özelliğine sahip probiyotik sucuk grubunu tespit etmek amacıyla çalışma kapsamında bazı fiziksel, kimyasal, mikrobiyolojik ve duyusal analizler gerçekleştirilmiştir. Örneklerin pH değerlerinin fermentasyon- olgunlaşma süreci boyunca düştüğü görülmüştür. pH değerlerinin TS 1070 Türk Sucuğu Standardı?nda belirtilen pH aralığına (4.7-5.4) uygun olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of different fat levels and different particle sizes on compositional and structural characteristics of probiotic sucuk were invastigated. Three different fat levels (20%, 25% and 30%) used in sucuk production. Meat was minced from mincing machine with mincer plate hole diameter of 3 mm, 5 mm and 8 mm then three different particle sizes were obtained. Thus, nine sucuk group were obtained both compositional and structural properties are different each other. In order to give probiotic character to sucuk, L. casei CRL 431 was added in sucuk formulation. In order to determine the best structure and composition of the group of probiotic sucuk samples, some of the physical, chemical, microbiological and sensory analysis were done. pH values of the samples was decreased during the process of fermentation-ripening. pH values were found to comply with TS 1070 Turkish Sausage Standard (4.7?5.4).