Böbrek hücreli karsinom olgularında p53 ve p27'nin immunhistokimyasal değerlendirilmesi p27 polimorfizmi
Immunhistochemicaly assessment of the p53 and p27 in renal cell carcinoma cases polymorphism of the p27
  1. Tez No: 337284
  2. Yazar: HACER ECE ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANSEN ÇAKALIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada, Türk toplumundaki BHK'larda, p27/kip1 geni, -838, -79 ve +326 bölgelerine ait polimorfizmleri, immünhistokimyasal teknikle p53 ve p27 ekspresyon özellikleri ve patolojik faktörlerle ilişkisinin incelenmesi planlanmıştır.Çalışmamız, 2003-2007 yılları arasında CTF patoloji anabilim dalına gelmiş ve BHK tanısı almış 92 olgu çalışma grubuna, tümör dışı nedenlerle nefrektomi uygulanmış 78 olgu kontrol grubuna dahil edilmiştir. DNA örnekleri ve immünhistokimyasal boyama parafin bloklardan yapılan doku kesitleriyle elde edilmiştir.Sonuç olarak;?BHK'larda, İHK'sal olarak p53 ve p27 değerlendirmelerinde, prognostik belirleyici olabilirliği açısından, sitoplazmadaki boyanmalar, çekirdekteki boyanmalara kıyasla daha çok önem kazanmıştır.?Tümör hücre çekirdeğindeki p53 artışı, sadece tümör çapı artışı ile ilişkili bulunurken, sitoplazmadaki p53 artışı, tümör çapı ve grade artışlarıyla ilişkili bulunmuştur.?P53 ile sitoplazmada saptanan boyanmaların konvansiyonel ve papiller tiplerde fazla olduğu bulunmuştur.?P53 ile sitoplazmik boyanma H-skorunun 12.92'nin üzerinde olmasının yüksek tümör çapı ve grade ile ilişkili olduğu bulunmuştur.?P53 ile çekirdekteki boyanmanın sadece yüksek tümör çapıyla ilişkili olduğu, fakat bu ilişkinin sitoplazmik boyanmadan daha zayıf olduğu saptanmıştır.? Tümör hücre çekirdeğinde, çevre dokulardaki hücre çekirdeğine kıyasla saptanan p27 azalması istatiksel olarak anlamlı bulunmamıştır.?P27 sitoplazmik boyanmanın, konvansiyonel ve papiller tiplerde fazla olduğu, tümör çapı artışı ile arttığı saptanmıştır.?P27 ile sitoplazmik boyanma H-skorunun 71.98'in üzerinde olmasının yüksek tümör çapıyla ilişkili olduğu saptanmıştır.?P27 ile bazı olgularda gözlenen membrana yakın bölgedeki periferik sitoplazmik boyanma şeklinin, sitoplazmada gözlenen homojen boyanma şekline göre, tümör çapı artışında daha kuvvetli bir gösterge olduğu bulunmuştur.?Periferik sitoplazma boyanmalardaki H-skorunun 45.07 üzerinde olmasının anlamlı olduğu saptanmıştır.?BHK'larda, p53 ve p27 ile sitoplazmadaki boyanmaların her ikisinin de konvansiyonel ve papiller tiplerde fazla oldukları, ayrıca tümör çapı artışıyla ilişkili oldukları saptanmıştır.?P53 ve p27 sitoplazmik boyanma oranları histolojik tipler açısından kıyaslandığında, konvansiyonel ve papiller tiplerde p53'ün fazla olduğu, tümör çapı artışıyla olan ilişki açısından kıyaslandığında p27'nin daha kuvvetli olduğu saptanmıştır.?Toplumumuzdaki p27/Kip1 -838, -79, +326 polimorfizmleriyle BHK'lar arasında ilişki bulunamamıştır. Bununla birlikte +326 bölgesinde BHK'lu olgularda GG homozigot mutant genotipin olmadığı saptanmıştır.?Hem hasta hem kontrol gruplarının p27 -838 ve +326 bölgelerinde Hardy- Weinberg dengesinde olmamasıyla toplumumuzun bu polimorfizmler açısından genotip ve allel dağılımının dengede olmadığı bulunmuştur.Çalışmamızın sonucunda, BHK'larda p53 ve p27 ile İHK'sal olarak saptanan sitoplazmik boyanmalar, prognostik faktör oluşturabilme açısından daha önemli bulunmuştur. Konvansiyonel ve papiller tiplerde yoğunlaşan sitoplazmik boyanmalarda, vaka sayısının bu histolojik tiplerle artışıyla prognoz açısından daha önemli sonuç elde edilebileceği düşünülmüştür. Tümör proliferasyonu açısından p27 ile saptanan periferik sitoplazmik boyanmaların, homojen sitoplazmik boyanmalara göre daha anlamlı olması, bu grupta p27'nin olası etkileştiği yapılarla birlikte incelenmesinin önemini doğurmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, we planned to search -838, -79 and +326 polymorphisms of the p27/Kip1 gene, p53 and p27 expresion features and relations of the pathological factors with immunhistochemical technics in Turkish population RCC (renal cell carcinoma).Our study, 92 RCC diagnosed cases were study group and nontumoral 78 nephrectomy cases were control group between 2003-2007 in CTF Pathology Clinic. DNA samples and immunhistochemical stain performed from tissue slices of the parafin blocks.As a result;?In RCCs, immunohistocemical analysis of the p53 and p27, stain of the cytoplasm are more important then the stain of the nucleus about the probabilty of the prognostic marker.?While it?s found that p53 increasing in nucleus of the tumor cell related only enlargement of the tumor diameter, increasing of the p53 in cytoplasm related with tumor diameter enlargement and grade increasing.?It?s found that in conventional and papillar types cytoplasmic staining with p53 was high.?It?s found that cytoplasmic staining with p53?s H-score upon the 12,92, it?s related with high tumor diameter and grade.?It?s determined that nuclear staining with p53 related with high tumor diameter, but this relation was less then cytoplasmic staining with p53.?According to the nucleus of the peripheral tissue cell, decreasing of the p27 in nucleus of the tumor cell was not found significant statistically.?It?s determined that cytoplasmic staining of the p27 increased at conventional and papillar type and tumor diameter enlargement.?It?s determined that cytoplasmic staining with p27?s H-score upon the 71,98, it?s related with high tumor diameter.?In some cases it?s found that closed region of the membrane peripheral cytoplasmic staining with p27 was more powerfull indicator of the tumor diameter increasing than the observed homogene cytoplasmic staining.?It?s determined that H-score in peripheric cytoplasmic staining upon the 45,07 was significant.?It?s determined that both of the cytoplasmic staining of the p27 and p53 increased at conventional and papillar types and related with tumor diameter enlargement in RCC.?According to the histological types proportions of the cytoplasmic staining of the p53 and p27, p53 high in conventional and papillar types, according to the diameter of the tumor enlargement p27 was more powerfull.?It couldn?t found a relation between RCC?s and polymorphisms of the p27/kip1 -838, -79, +326 in our population. It?s determined that in cases of the RCC mutant genotype of the GG homozygote was absent at +326 region.?In both of patient and control groups, Hardy-Weinberg equalty was not found regions of the p27 -838 and +326. So it?s found that disturubition of the genotype and alel at this polymorphisms was not in ballance in our population.As a result of our study, immunhistochemically determined cytoplasmic staining with p53 and p27 found more important in terms of the ability of the prognostic factor in RCC. Consantration of the cytoplasmic staining in conventional and papillar types, it?s thought that, in this histological types with increasing of the case number more important results may releave in terms of the prognosis. İn terms of the tumor proliferation peripheral cytoplasmic staining determined with p27 was more significant than the homogenous cytoplasmic staining. So in this group to research of the p27 with probably interactions between p27 and structures was important.