Prostat kanserinde teşhis ve takipte üriner obstrüksiyona yaklaşım
Approach to urinary obstruction in the diagnosis and follow-up of prostate cancer
  1. Tez No: 702258
  2. Yazar: OĞUZCAN ERBATU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TALHA MÜEZZİNOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Çalışmada ileri evre prostat kanserli hastalarda gelişen obstrüktif üropati (OÜ) ile bu hastaların yaşı, renal fonksiyonları, üriner enfeksiyon oranları, prostat spesifik antijen (PSA) değerleri, evreleri, kanser tedavilerine yanıtları ve dirençleri, yeni tedavilere duyulan ihtiyaç oranları arasındaki ilişki ve OÜ tedavileri araştırılmıştır. Çalışma Manisa Celal Bayar Üniversite Üroloji kliniğine 2017 Ocak – 2021 Mart ayları arasında başvuran, yeni teşhis konan metastatik prostat kanseri hastaları ile yapılmıştır. Bu hastalardan güncel kılavuz önerileri doğrultusunda hormonoterapi ile dosetaksel kemoterapisini beraber almaya uygun 48'inin tümü çalışmaya dahil edilmiştir. Hastalar tedavi süresince takip edilmiş ve çalışma ile ilgili verileri toplanmıştır. 48 hastadan hidronefroz saptanan 19 hastanın 11'i tanı anında teşhis edilen, 8'i ise takipte gelişen hidronefroza sahiptir. Çalışmamıza göre hastada hidronefroz varlığı tanı prostat kanseri tanı anında hasta kreatinin yüksekliği, takipte kreatinin artışı olması, tanı anında ve takipte hastada kültür antibiyogram ile kanıtlanmış idrar yolu enfeksiyonu olması, tedavi takibinde kastrasyon direnci gelişmesi ve tanı anı PSA yüksekliği (tanıda Hidronefroz) ile istatiksel anlamlı ilişki içerisindedir. Hastaların çoğunluğun (%78) nefrostomi ve anterograd stent ya da retrograd stent ile tedavi edildiği görülmüştür. Sonuç olarak OÜ gelişen ya da gelişme riski olan hastalarda böbrek fonksiyonları çok dikkatli gözlenmeli, daha çok minimal invaziv olan girişimler tercih edilmeli ve zamanlaması doğru yapılmalı, üriner enfeksiyonlara karşı çok dikkatli olunmalıdır. Yüksek PSA değerleri ve/veya kastrasyon direnci gelişimine hem hastanın prognozu açısından dikkatli yaklaşılmalı hem de OÜ ile anlamlı ilişkilerinin gösterildiği unutulmamalıdır. Hidronefroz ve kastrasyon direncinin gelişme süreleri göz önüne alındığında ve kreatinin artış gösterdiği zaman aralıkları değerlendirildiğinde ise, medikal tedavi alan ileri evre prostat kanserli hasta grubunda, tedavi ve takibin ikinci yılının ortası ve sonlarının, hastayı tekrar değerlendirmek, yeni tedavi seçeneklerini ortaya koymak ve oluşabilecek komplikasyonlar için dikkatli olunması açısından en kritik zaman aralığı olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between obstructive uropathy (OU) detected patients with advanced prostate cancer and patient age, renal function, urinary infection rate, prostate specific antigen (PSA) value, stage, response and resistance to cancer treatment, rate of need for further cancer treatments, and OU treatments has been researched. The study was conducted with newly diagnosed metastatic prostate cancer patients who applied to Manisa Celal Bayar University Urology Department between January 2017 and March 2021. 48 of these patients, who were eligible to receive hormonal therapy and docetaxel chemotherapy together, were included in the study in line with the current guideline recommendations. Of the 48 patients, 19 patients were found to have hydronephrosis. While 11 patients had hydronephrosis diagnosed at the time of diagnosis, 8 patients had hydronephrosis during follow-up. According to our study, the presence of hydronephrosis in the patient is in a statistically significant relationship with elevated creatinine at the time of diagnosis, increased creatinine in the followup, urinary tract infection proven by culture antibiogram at the time of diagnosis and during follow-up, development of castration resistance in the follow-up of treatment and high PSA values at the time of diagnosis (Hydronephrosis at diagnosis). It was observed that most patients (78%) were treated with nephrostomy and anterograde stent or retrograde stent. As result, kidney functions should be observed very carefully in patients who develop or are at risk of developing OU and minimally invasive procedures should be preferred and timed correctly. Physicians should be very careful against urinary infections. The development of high PSA values and/or castration resistance should be approached carefully in terms of the patient's prognosis, it should not be forgotten that their significant relationship with OU has been demonstrated. Considering the timing of hydronephrosis, castration resistance and creatinine increase, the middle and end of the second year of treatment in this patient group is the most critical time to reevaluate the patient, to reveal new treatment options, and to be alert for possible complications.