Eş-Şüzûrü-z-Zehebiyye fî'l-Lugati't-Türkiyye ve'l Arabiyye üzerine bir inceleme
Eş-Şüzûrü-z-Zehebiyye fî'l-Lugati't-Türkiyye ve'l Arabiyye üzerine bir inceleme
  1. Tez No: 337443
  2. Yazar: RAGHED MOHAMMAD
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ KAYMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Lehçeleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 421
Özet
Eş-Şüzûrü?z-Zehebiyye fi?l-Lûgati?t-Türkiyye ve?l ?Arabiyye, 17. Ve 18. yüzyıların arasında yazılmış bir Türkçe öğretim kitabıdır. Araplara Türkçe öğretmek için yazılan bu eserin yazarı bilinmemektir. İki dilli (Arapça-Türkçe) olan bu eser, Arapça olarak analtılmıştır. Sözlük ve dilbigisi iki bölüm şeklindedir ve teknik açısından çok pratik bir şekilde tasarlanmıştır. Özellikle sözlük kısmıdır. Bu kitap o devirlerde telif edilen eserlerden bazı açılardan daha farklıdır. Sözvarlığı bakımından çok zengin bir içeriğe sahiptir. Eseri Türkiye Türkçesine aktararak modern dilbilim anlayışına göre incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Eş-Şüzûrü?z-Zehebiyye fi?l-Lûgati?t-Türkiyye ve?l ?Arabiyye is a book that was composed between the seventh and the eighteenth century. The book was written to teaching Turkish for Arab. The book was written in two languages (Turkish and Arabic), but explained in Arabic only. The writer of the book is still unknown. The book is divided into two main parts; Grammar and A dictionary. The book was composed in a very practical way, especially the Dictionary part of it. This book was considered to be unique when compared to other books of the same era. The book, in this thesis, was translated into Turkish based on modern linguistic standards.