Transgresyon ve anarşi: Fotoğrafta aşırılığın estetiği
Transgression and anarchy: The aesthetics of extreme in photography
- Tez No: 337454
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK TAKIMCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 301
Özet
Beden, hem kültürel hem de doğal bir imgedir. Bakhtin ve Kristeva'nın da vurguladığı gibi, batılı beden, Aydınlanma?nın projesi olan bedendir. Böylece, Aydınlanma'nın tamamlanmış, çizgisel ve bütüncül bedeni, doğayla dikotomik bir ilişki içinde olan ve kültürel söylemin ta kendisi haline gelen Apollonik söylemin bir çıktısıdır. Bedenin, tüm grotesk ve abject halleri, doğanın bir metaforudurlar ve Aydınlanma?nın üretilmiş ve düzenlenmiş bedeninin sınırlarını ihlal ederler. Diğer bir ifade ile, grotesk ve abject beden imgeleri, kurgusal kültürel bedenin ötekisi olan trasngresif imgelerdir. Çalışmada, görsel medya aracılığıyla sunulan Kültürel/Apollonik söylemin sınırlarını ihlal eden grotesk/transgresif beden imgeleri üzerinde durulacaktır. Witkin, Serrano, Mapplethorpe, Rancinan ve Sherman gibi fotoğrafçılardan fotoğraf örnekleri, metinlerarasılık ve medyalarasılık bağlamında analiz edilecektir.
Özet (Çeviri)
The body is a natural and cultural image at the same time. As Bakhtin and Kristeva emphasized the modern western body is the project of the Englihtment Era. Thus, the complete, linear and unite body of the Englightment is an outcome of Apollonic discourse which is the cultural discourse itself and always in a dichotomic relationship with the Nature. All the grotesque and abject situations of the body is metaphore of the nature and they transgress the borders of the Englightment?s organised and reproduced body. In other words, grotesque and abject body images are the transgressive ones which are the other of fictive cultural body. In this study, will be focused on the grotesque/transgressive body images represented in the visual media to excess the borders of Cultural/Apollonic Discourse. Samples from photographers as Witkin, Serrano, Mapplethorpe, Rancinan and Sherman will be analyzed within the framework of Intertextuality and Intermediality.