Kentsel kimlik olgusu ve hemşehri dernekleri:İzmir örneği
Urban identity fact and hometown associations: Instance of İzmir
- Tez No: 337574
- Danışmanlar: PROF. DR. ZERRİN TOPRAK KARAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Public Administration, Sociology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Özellikle Sanayi Devrimi ile başlayan dönem ile birlikte toplumsal dönüşüm süreçlerinde artan dinamizm ve bu dinamizmin kendisini gösterdiği mekânlar olarak kentler toplumsal süreçlerin yönünü belirleyen merkezler haline gelmiştir. Kent kimliği, toplumların dünü ile bugünü arasındaki bağı oluşturan temel yapılardan birisi olarak her dönem ve çağda önemini korumuştur. Nüfus hareketliliğinin artması ile birlikte yaşanan dönüşümlerde kentlerin kimliklerini ne kadar koruyabildikleri, sürdürülebilirliğini ne kadar sağlayabildikleri günümüzde üzerinde önemle durulması gereken bir konudur.Bu çalışmada kent kimliği konusu, temel bileşeni olan kentlilik ve bu bağlamda hemşehri dernekleri özelinde, yönetişim felsefesi doğrultusunda bütünleşik bir yaklaşımla ele alınmıştır. Artan göç hareketleri ile birlikte kentlerin gelen kişileri etkileyebilme düzeyleri kent kimliğinin sürdürülebilirliği açısından önemlidir. Bağlantılı olarak hemşehri derneklerinin üyeleri üzerindeki etkileri, kendisini yaşadığı kente ait hisseden ve bu kentte yaşama hak ve bilincine sahip kişiler oluşturma böylelikle kent kimliğinin sürdürülebilirliliği perspektifinden ele alınmıştır.Hemşehri dernekleri, göç hareketleri sonucunda yaşadıkları mekânı değiştiren kişilerin yeni geldikleri mekânlarda oluşturdukları örgütlü yapılardır. Geleneksel dayanışma ağları perspektifinde şekillenen hemşehri dernekleri, kentsel bütünleşme süreçlerini etkileyebilme kapasitesine sahiptir. Hemşehri derneklerini demokratik örgütlü toplum felsefesi etrafında, kentle bütünleşme süreçlerinde kolaylaştırıcı bir yapı olarak şekillenmesi ve üyelerinin kente ilişkin tutumlarını bu yönde etkilemesi gerektiği yaklaşımıyla ele alan bu çalışmada hemşehrilik ilişkisi ve bu ilişkinin ortaya çıktığı mekânlar İzmir özelinde ele alınmıştır. Bu araştırmada hemşehri dernek federasyon başkanları ile yapılan derinlemesine mülakatlar ve hemşehri dernek üyelerine yapılan anket çalışması ile söz konusu yapıların ve bu yapılar içerinde yer alan kişilerin kente ilişkin algı ve tutumları analiz edilmektedir.Anahtar kelimeler; Kent, Aidiyet, Kentlilik, Kent Kimliği, Hemşehri Dernekleri
Özet (Çeviri)
Especially together with the era at the beginnig of industrial revolution, cities as the site ofincreasing dynamism in social transformation processes have become the centers determining thesocial process? directions. Urban identity, as one of the basic structure forming the relation between past and future of societies, has always been important in every era and every period. With the increase in population mobility that how much cities keep their identities and sustainabilities in these transformations, is a matter which needs to be taken seriously.In this study, urban identity is discussed with its basic component urbanisering and in this context in the privacy of hometown associations with an integrated approach through philosophy of governance. With the increasing migration movements the influence of cities on immigrants is important for the sustainability of urban identity. And in associations, the infleunce of hometown associations on their members is dealt with the perspective of providing sustainability of the urban identity by making people feel and conscious about their rights to live in this city.Hometown association are organizations constituted by the people who change their living places as a result of migration movements. Shaped by the perspective of traditional solidarity, hometown associations, has the capacity to influence urban integration processes. This study focuses on relations between hometown associations and their members to make integration processes easy with an organized democratic society philosophy in terms of İzmir. In this research there are interviews with the managers of federations and surveys conducted with the members of hometown associations and their attitudes towards cities are analyzed.Key Words; Urban, Attachment, Urbanisering, Urban Identity, Hometown Associations