Örgütsel stresin çalışanların motivasyonu üzerindeki etkisi
The effect of organizational stress on motivation of employees
- Tez No: 337603
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalı?ma, çalı?anların örgütsel stres ve motivasyon düzeylerinin belirlenmesi ve stresin motivasyon üzerindeki etkisini incelemek amacıyla planlanmı?tır. Çalı?manın literatür kısmında stres, bireysel ve örgütsel stres kaynakları, stresin sonuçları, motivasyon, motivasyon teorileri ve araçları konusu üzerinde durulmu?tur. Teorik bilgiler doğrultusunda ara?tırma kısmında mühendislere yönelik anket çalı?ması yapılmı?tır. Ara?tırma Türkiye Mühendis ve Mimarlar Odaları Birliğine bağlı Mühendis Odaları üyeleri, mühendislik mesleği diplomasına sahip 426 mühendis ile 04 Ekim 2010 ? 27 Mart 2012 tarihleri arasında gerçekle?tirilmi?tir. Veriler; anket formu, stres kaynağı ölçeği ve motivasyon kaynakları envanteri kullanılarak toplanmı?tır. Anket çalı?masında örnek kitleyi olu?turan 426 ki?iye 43 ifadeden olu?an ?Örgütsel Stres Kaynağı? ölçeği ve 30 ifadeden olu?an ?Motivasyon Kaynakları Envanteri? ölçeği uygulanmı?tır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine levels of organizational stress and motivation and examine effect of organizational stress on motivation of employee. At the literature review; stress, individual and organizational stress sources, results of stress, motivation, motivation theories and motivation tools were focused on. At the research review; the questionnaire was applied to engineers? basis on the theoretical knowledge. Survey which was done between 4th October 2010 and 27th March 2012, was applied on 426 engineers who had been member of Union Of Chambers Of Turkish Engineers And Architects. Datas were gathered with questionnaire form, sources of stress scale and sources of motivation inventory. In the survey, 43 factor ?Organizational Stress Factor? scale and 30 factor ?Sources of Motivation Inventory? scale applied to the sample size of 426 people.