Göz tutulumu olmayan behçet hastalarında optik kohorens tomografi bulguları ve koroidal vaskülarite indeksi ölçümü
Optical cohorens tomography findings and measurement ofchoroidal vascularity index in behçet patients without eyeinvolvement
- Tez No: 759066
- Danışmanlar: PROF. SEMA DÜNDAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Bu çalışmada optik kohorens tomografi (OKT) kullanılarak göz tutulumu olmayan Behçet hastalarında retinal bulguların, koroidal kalınlığın ve yeni bir parametre olan koroidal vaskülarite indeksinin (KVİ) ölçümü ve sağlıklı kontrol grubu ile karşılaştırılması amaçlandı. Yöntem: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalına dermatoloji ve romatoloji bölümlerinden konsulte edilen Behçet hastalığı tanılı hastalar ve rutin poliklinik muayenesi olan sağlıklı olgular çalışmaya dahil edildi. OKT ile santral maküler kalınlık (SMK), retinal sinir lifi tabakası (RNLF), gangliyon hücre kompleksi (GCC), koroidal kalınlık (KK), KVİ, çukurluk/disk oranı ve optik disk ile ilgili bilgiler elde edildi. Bu değerler gruplar arasında karşılaştırıldı. Bu değerlerin hastalık süresi ile korelasyonu değerlendirildi. Çalışmaya alınan hastalardaki Behçet bulguları incelendi. Bu bulguların KVİ ve KK ile korelasyonu incelendi. Bulgular: Göz tutulumu olmayan Behçet hastalığı tanılı 48 hastanın 91 gözü ve sağlıklı kontrol grubunda 53 kişinin 105 gözü çalışmaya dahil edildi.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to measure the retinal findings, choroidal thickness and choroidal vascularity index (CVI), which is a new parameter, using optical coherence tomography (OCT) in Behçet's patients without eye involvement and to compare them with a healthy control group. Methods: Patients with Behçet's disease who were consulted by the department of Dermatology and Rheumatology of Aydın Adnan Menderes University Faculty of Medicine, Department of Ophthalmology, and healthy patients from routine outpatient clinics were examinated in the study. Central macular thickness (CMT), retinal nerve fiber layer (RNFL), ganglion cell complex (GCC), choroidal thickness (CT), CVI, cup/disc ratio and optic disc were analysed with OCT. These values were compared between those groups. Correlation of those values with disease duration was evaluated. Behçet's findings in the patients included in the study were examined. Correlation of these findings with CVI and CT was detected. Results: This study included 91 eyes of 48 patients with Behçet's disease without ocular involvement and 105 eyes of 53 patients in the healthy participants.