Alfa bozunumunun kesirsel matematik kullanılarak incelenmesi
Investigation of alpha decay by using fractional calculus
- Tez No: 337863
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH ENGİN ÇALIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada nükleer bozunma denklemi kesirsel matematik kullanılarak yeniden çözülmektedir. Bu bağlamda, nükleer bozunma denklemindeki birinci mertebeden zamana bağlı türev operatörü yerine Caputo kesirsel türev operatörü kullanılmaktadır. Böylece, elde edilen yeni denklem zaman-kesirsel nükleer bozunma denklemine dönüşür. Bu yeni denklemin çözümü Mittag-Leffler fonksiyonu cinsinden elde edilmektedir. Bu zaman-kesirsel formun bir uygulaması olarak alfa bozunması yapan Pb, Po, Rn, Ra, Th ve U izotoplarının yarı ömür değerleri hesaplanmaktadır. Literatürde deneysel ve teorik yarı ömür değerlerini eşdeğer yapabilmek amacıyla düzeltme çarpanı kullanılmaktadır. Bu çalışmada ise herhangi bir düzeltme çarpanı kullanılmadan kesirsel yarı ömür değerleri deneysel yarı ömür değerleri ile uyum içinde elde edilmektedir. Sonuç olarak, kesirsel türev mertebesi ile nükleer yapı arasında yakın bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the nuclear decay equation has been taken again under consideration of the nuclear decay equation fractional calculus. In this context, a Caputo fractional derivative operator has been performed instead of the first order time derivative operator. Hence, the resulting new equation converts to the time fractional nuclear decay equation. The solution of this new equation has been obtained in terms of Mittag-Leffler function. As an application of this time-fractional formalism, alpha decay half-life values have been calculated for Pb, Po, Rn, Ra, Th and U isotopes. In the literature, a corrected factor has been used in order to make the equivalent experimental and theoretical half-life values. However, the fractional half-life values in the present study, have been obtained in consistent with the experimental data. Consequently, the fractional derivative order and nuclear structure have been concluded closely related to each other.