Düşük karbonlu refrakter harman karıştırıcı bıçaklarının değişik kaplama katlarıyla aşınma ömrünün araştırılması
Investigation of wear lifetime of low carbon refractory blend mixer blades coated by various coating layers
- Tez No: 337870
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET MUSTAFA YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Düşük karbonlu alaşımsız AISI 1010 çeliği; makine elemanı olarak kullanılacak parçaların üretiminde önem taşımayan, az mukavemetli, oldukça yüksek sünekliğe sahip ve piyasada bol bulunan ucuz bir çelik türüdür. AISI 1010 çeliğinin aşınma ve korozyon dayanımı çok düşük ve yetersizdir. Kullanım ömrünü artırabilmek, korozyon ve özellikle abrasiv aşınma dayanımını geliştirebilmek için böyle çeliklere; uygun yüzey kaplama işlemleri uygulamak gerekmektedir. Yapılan bu deneysel çalışmada; AISI 1010 çeliğinden endüstri koşullarına uygun olarak hazırlanan volfram karbür (plaka şeklinde) ve krom karbür (dolgu kaynağı şeklinde) kaplanmış refrakter harman karıştırıcı bıçakların, hem kendi endüstriyel çalışma ortamında belirli bir süre çalıştırılarak, hem de laboratuvar ortamında abrasiv aşınmaya maruz bırakılarak çalışma ömürleri araştırılmıştır. Laboratuvar ortamında abrasiv aşınma test cihazına bağlanan numunelerin aşınan yüzeyleri ile orijinal numunelerin yüzey sertlik değerleri ölçülmüş ve SEM analiz tekniği ile yüzeyleri incelenmiştir. Böylece; abrasiv aşınmaya hangi kaplama katının daha dayanıklı ve kaplama ömrünün ne kadar olduğu hususları deneysel olarak ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
An unalloyed AISI 1010 low-carbon steel is a type of cheap steels which is not very crucial in terms of production of parts used for machine components, has a low strength and a reasonably high ductility and easy founded steel in market. Wear and corrosion resistances of AISI 1010 steel are very poor and insufficient. Appropriate surface coating processes must be applied to such steels to increase the service lifetime, to improve corrosion and especially its abrasion resistances. In this experimental study; using lifetimes of the refracter blend mixer blades coated by wolfram carbid (in plate form) and chromium carbid layer (in filling welding form) which prepared from AISI 1010 steel in accordance with industrial conditions have been studied by subjecting them both to abrasive wear in the laboratory conditions and making them run under their own industrial medium for a specific period of time. Under laboratory conditions hardness of worn surfaces of specimens mounted on abrasive test machine and original specimens were measured and surfaces of specimens were examined by using SEM (Scanning electron microscopy) analysis techniques. Hence, the facts of which coating surface is more resistant and how long is the lifetime of the coating surface have been ascertained.